Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Amazon podwoi liczbę sklepów spożywczych. Będzie nowy koncept

Amazon zapowiada dynamiczny rozwój spożywczych sklepów stacjonarnych. Dyrektor naczelny giganta e-commerce, Andy Jassy, ​​obiecał podwoić działalność w tym segmencie, mimo niedawnych planów wstrzymania ekspansji w branży spożywczej.
Reklama
  • Dyrektor generalny Andy Jassy ​​zapowiedział, że Amazon jest gotowy do „iść na całość” i w tym roku wymyśli rentowny format handlu detalicznego artykułami spożywczymi, który będzie mógł wprowadzić na szeroką skalę.
  • Pięć lat po akwizycji Whole Foods za 13,7 mld dol., największym przejęciu Amazona w historii, firma jest daleka od dominacji w sektorze spożywczym USA o wartości 1,6 bln dol.
  • Przychody segmentu sklepów stacjonarnych wzrosły zaledwie o 10 proc. od czasu zakupu Whole Foods i stanowią zaledwie 3,4 proc. działalności Amazona.

Dyrektor generalny Amazona, Andy Jassy, ​​zapowiedział, że ​​gigant e-commerce jest gotowy „iść na całość” i w tym roku wymyśli rentowny format handlu detalicznego artykułami spożywczymi, który będzie mógł wprowadzić na szeroką skalę.

Whole Foods Amazona bez spodziewanych efektów

Pięć lat po akwizycji Whole Foods za 13,7 mld dol., największym przejęciu Amazona w historii, firma jest daleka od dominacji w sektorze spożywczym USA o wartości 1,6 bln dol., czego początkowo obawiali się konkurenci.

Wycofanie się z planów ekspansji w branży spożywczej doprowadziło do 720 mln dol. straty w ostatnim kwartale 2022 r. – podało amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe. Niektóre sklepy spożywcze Amazon Fresh zostały zamknięte, a nowe otwarcia wstrzymano.

- Wiele z nich zostało otwartych w samym środku pandemii. Nie działaliśmy w normalnych warunkach. Teraz eksperymentujemy z formatami kas, asortymentem, cenami. Cieszę się, że mamy kilka wariantów, które moim zdaniem są obiecujące – komentuje cytowany przez ft.com dyrektor naczelny Amazona Andy Jassy.

Przychody segmentu sklepów stacjonarnych wzrosły zaledwie o 10 proc. od czasu zakupu Whole Foods i stanowią zaledwie 3,4 proc. działalności Amazona.

- Po prostu wciąż jesteśmy na wczesnym etapie. Liczymy, że w 2023 roku będziemy mieli format, w którym możemy osiągnąć sukces, jeśli chodzi o sklepy stacjonarne – wyjaśnia Andy Jassy. - Mamy już historię szybkiego przeprowadzania eksperymentów, a potem, kiedy znajdziemy coś interesującego, podwojenia skali biznesu, co zamierzamy zrobić - dodaje.

Budowa potężnego oddziału spożywczego od dawna jest prezentowana przez giganta e-commerce jako jeden z najważniejszych priorytetów. Analitycy ocenili jednak, że przejęcie Whole Foods nie stanowi podstawy dla strategii dynamicznego rozwoju segmentu stacjonarnych sklepów spożywczych, a niespójne formaty utrudniają stworzenie systemu centralnych dostaw.

Specjalnie zaprojektowane sklepy w różnych stylach

Mimo to Amazon tworzył własne, specjalnie zaprojektowane sklepy w różnych stylach, od sklepików narożnych Amazon Go — które obejmują technologię bez kas zasilaną rozbudowanym systemem kamer śledzących klientów — po Amazon Fresh, z bardziej tradycyjną ofertą i kilkoma ulepszeniami technologicznymi, jak inteligentne wózki sklepowe.

Plany otwarcia ponad 200 sklepów Fresh sprowadziły się w rzeczywistości do uruchomienia kilkudziesięciu placówek, a niektóre lokalizacje w USA, które miały zostać otwarte, stoją teraz puste – donosi ft.com.

Jak zaznacza, firma zajmująca się wyłącznie dostawami towarów Amazon Fresh zyskała tylko ograniczoną popularność, a amerykański gigant handlowy wprowadził opłatę za dostawę w USA w wysokości 9,95 dol. za zamówienia poniżej 50 dol.

Amazon wyeliminował także eksperymenty ze sklepami fizycznymi, jak 4-Star, czyli format sprzedaży asortymentu produktów ocenionych na platformie internetowej na cztery gwiazdki lub więcej.

- Oni tak naprawdę nie rozumieją zbyt dobrze stacjonarnego handlu detalicznego — komentuje cytowany przez ft.com Neil Saunders, analityk ds. handlu detalicznego sugerując, że technologia nie wystarczyła, aby wykorzystać zwyczaje amerykańskich konsumentów do robienia zakupów u uznanych sprzedawców.

- Mają technologię, inteligentne wózki, świetne, naprawdę ciekawe rozwiązania. Ale ilu klientów mówi: idę tam na zakupy, bo mają inteligentny wózek? Nikt – podsumowuje.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum