Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Amazon: zainwestowaliśmy w Polsce w 10 lat 18,5 mld zł

Amazon odd 2012 r. zainwestował w Polsce ponad 18,5 mld zł, skupiając się na rozwoju infrastruktury,uruchamianiu nowych usług i produktów, w tym rozwiązań dla klientów Amazon.pl oraz sektora MŚP. Amazon stworzył w Polsce łącznie ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.
Reklama

 Dotychczas, jak wynika z raportu niezależnej firmy konsultingowej Keystone, Amazon zainwestował nad Wisłą ponad 18,5 mld zł., co wpłynęło korzystnie na krajową gospodarkę. Kwota ta obejmuje zarówno wydatki kapitałowe poczynione na infrastrukturę, w tym m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, jak i działalność operacyjną: wynagrodzenia oraz rozwój usług dla klientów. 

 

Jednocześnie, jak wskazuje Keystone, inwestycje Amazon w Polsce przekroczyły 20 mld zł wpływu do polskiego PKB. – To wkład w krajowy rynek pracy i wsparcie przedsięborców rozwijających swój biznes razem z Amazon w Polsce i poza jej granicami. Dzięki nim klienci Amazon.pl mają dostęp do ponad 250 mln produktów w 30 kategoriach. Nowe inwestycje to także szereg kontraktów z lokalnymi wykonawcami w całym procesie łańcucha dostaw i nowe miejsca pracy w innych sektorach, m.in. w logistyce  – mówi Mourad Taoufiki, Country Manager Amazon Poland.

Inwestycje w miejsca pracy

Amazon stworzył dotychczas w Polsce łącznie ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, w tym dla osób zatrudnionych w łańcuchu dostaw, wspierających operacje Amazon oraz przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem sklepu, docierając do setek milionów klientów na całym świecie.

Amazon zatrudnia zarówno specjalistów IT, jak również pracowników o zróżnicowanych kompetencjach, tak do pracy w centrach realizacji zamówień i obsługi klienta, jak też w działach: finansów, zasobów ludzkich, zarządzania projektami, a także w Centrach Rozwoju Technologii.

– Nowe obiekty, jak uruchomione we wrześniu 2021 roku robotyczne centrum logistyczne w Świebodzinie, to nowoczesne miejsca pracy, które zyskuje lokalna społeczność i znaczący impuls dla regionalnej gospodarki. Pracę w naszych centrach dystrybucji znajdują zarówno początkujący pracownicy, bez doświadczenia, kierunkowego wykształcenia czy specjalnych kompetencji, ale także branżowi eksperci. Zależy nam, aby rozwijali swoje kariery w Amazon –  Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Inwestycje we współpracę z MŚP i ochronę marek

W 2021 r. liczba małych i średnich przedsiębiorstw sprzedających na Amazon znacząco wzrosła, bo o ok. 40% w porównaniu z 2020 r. Tysiące MŚP z Polski zwiększa wspólnie z Amazon zasięg i skalę swojej działalności.  W 2021 r. firmy te sprzedały ponad 25 mln produktów (średnio 50 co minutę) w porównaniu z 15 mln w roku poprzednim, osiągając łącznie sprzedaż eksportową o wartości ponad 750 mln euro. Wynik ten przełożył się z kolei na 25% wzrost rok do roku. 

 

- Polscy mali i średni przedsiębiorcy sprzedający na Amazon – eksportując produkty o wartości ponad 750 mln euro w 2021 roku i tworząc nowe miejsca pracy – stanowią ważny czynnik ekonomiczny. Lokalne MŚP dostarczają wielką wartość naszym klientom, a my będziemy je nadal wspierać – mówi Mourad Taoufiki.

Jak wynika z corocznego „Raportu o ochronie marek” (Brand Protection Report) liczba aktywnych firm w rejestrze Brand Registry Amazon w 2021 r. wzrosła do 700 tys, czyli o 40% względem poprzedniego roku. Jednocześnie dzięki skuteczności zautomatyzowanych narzędzi, liczba zgłoszeń dot. nieuczciwych praktyk spadła o 25% rok do roku. Dążenie do rozwoju MŚP, a co za tym idzie - dostarczanie zaawansowanych rozwiązań w zakresie ochrony marki i wartości intelektualnej - sprawiły, że Amazon wykrył, przejął i zutylizował ponad 3 mln podrobionych produktów, zapobiegając negatywnym konsekwencjom dla klientów lub ponownej sprzedaży w innej części łańcucha dostaw.

- Nikt nie lubi być oszukiwany, dlatego partnerom handlowym dostarczamy narzędzia do ochrony ich marek, a klientów edukujemy i zachęcamy, aby kupowali mądrze i wybierali tylko oryginalne produkty. Dla nas jest oczywiste, że to kwestia odpowiedzialności – podkreśla Mourad Taoufiki.

Inwestycje w zrównoważony rozwój

W 2021 roku Amazon uruchomił robotyczne centrum logistycznego w Świebodzinie, na którego dachu zainstalowano 3 900 paneli słonecznych o powierzchni 8600 m², których łączna moc wynosi 1 755 kWp, co pozwala na częściowe zasilanie budynku energią ze żródeł odnawialnych. Dodatkowo, na parkingu świebodzińskiego centrum zainstalowano ponad 40 podwójnych ładowarek do samochódów elektrycznych, z których jednocześnie może korzystać ponad 80 aut. Podobne rozwiązanie dostępne jest już również w centrum dystrybucji Amazon w Łodzi i Okmianach.

 

Od 2021 roku Amazon w całej Europie, w tym w Polsce, stosuje torby papierowe, koperty kartonowe i kartony, które pochodzą i nadają się w 100% do recyklingu.

Inwestycje w rozwój usług

W 2022 roku firma kontynuowała rozwijanie swojego portfolio, świętując równocześnie pierwszą rocznicę Amazon.pl wraz z uruchomieniem programu Amazon Super i pierwszym Amazon Prime Day w Polsce, a także inaugurując nową usługę druku na życzenie.

- Inwestujemy w technologię i wiedzę, dzięki którym spełniamy potrzeby klientów, a sprzedającym umożliwiamy rozwój w oparciu o najnowcześniejsze narzędzia e-commerce. Wspólnie tworzymy zintegrowaą społeczność, w której każdy jest istotnym ogniwem – Mourad Taoufiki.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum