Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Barcelona zamyka dark stores: "Chcemy zachować tradycyjne sąsiedzkie sklepy"

Ratusz w Barcelonie przegłosował całkowity zakaz tak działalności „dark store'ów” – centrów dystrybucyjnych wykorzystywanych przez firmy dostarczające artykuły spożywcze do domu.
Reklama

Usługi dostawcze dynamicznie rozwijały się w ostatnich latach w całej Europie, aby sprostać rosnącemu popytowi na dostawy zakupów podczas lockdownów spowodowanych pandemią. Z czasem zaczęły wzbudzać sprzeciw miejskich władz ze względu na ich wpływ na dzielnice.

Władze Barcelony: Chcemy zachować lokalne sklepy

Zakaz wprowadzony przez lewicowy samorząd lokalny Barcelony ma na celu „zachowanie (tradycyjnych) sklepów sąsiedzkich i jakości życia mieszkańców” -  napisano w oświadczeniu.

Zakaz wpłynie na aplikację dostawczą Glovo – w większości należącą do niemieckiego Delivery Hero – która w ostatnich latach koncentrowała się na segmencie dark stores. Glovo ma osiem takich obiektów w Barcelonie.

Turecki Getir, który szybko rozszerzał swoją działalność w Hiszpanii, nie skomentował rozporządzenia.

UberEats nie ma dark store'ów w Barcelonie.

Barcelona zamyka 21 dark store'ów

Zakaz wejdzie w życie w najbliższych dniach, po opublikowaniu w oficjalnym dzienniku samorządowym i obejmie 21 dark store'ów.

Obiekty będą musiały zostać przekształcone w magazyny żywności bez możliwości dostawy do domu lub w otwarte supermarkety.

Barcelona zatwierdziła również przepisy dotyczące tzw. ,,dark kitchens” – obiektów kuchennych, które przygotowują posiłki z dostawą  – odtąd wirtualne kuchnie będą mogły być lokalizowane tylko w przemysłowej dzielnicy podmiejskiej.

Barcelona idzie śladem Holandii

Amsterdam i Rotterdam w zeszłym roku wydały zakaz otwierania nowych dark store'ów. Francja z kolei uważa, że takie obiekty ​​powinny być klasyfikowane jako magazyny, nawet jeśli sprzedają produkty podobne do supermarketów.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum