Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Braki kadrowe największym zagrożeniem dla wzrostu rynku magazynowego

Rok 2018 dla rynku magazynowego może być równie udany jak 2017. Głównym zagrożeniem dla dalszego dynamicznego wzrostu sektora magazynowo-produkcyjnego w Polsce jest niska dostępność pracowników w większości lokalizacji. Braki kadrowe w branży budowlanej mogą z kolei przełożyć się na wydłużanie terminów oddawania obiektów – wynika z raportu podsumowującego 2017 r. na rynku powierzchni magazynowych w Polsce opracowanego przez ekspertów AXI IMMO.
Reklama

- Prognoza PBK dla Polski na poziomie powyżej 4,0% i dla całej UE 2,5% to dobra  zapowiedź dla sektora magazynowego. Rośnie również indeks PMI, co oznacza wzrost produkcji i nakładów inwestycyjnych firm obecnych w Polsce – oceniają przedstawiciele AXI IMMO.

Według raportu, w 2017 r. po raz kolejny został pobity rekord popytu i podaży. Popyt brutto wyniósł ponad 4 mln mkw., z czego 75% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Jest to wynik lepszy o 32% w porównaniu z 2016 r. Wysokie wyniki po stronie popytu to efekt rozpędzonej gospodarki, w tym miesiąc do miesiąca rosnącej konsumpcji wewnętrznej, ale też wzrostu nakładów firm na inwestycje. Deweloperzy szybko reagowali na wysokie zapotrzebowanie ze strony najemców, czego efektem jest 2,36 mln mkw. oddanych do użytku oraz 1,39 mln mkw. w budowie na koniec 2017 r. Wysoka absorbcja powierzchni spowodowała spadek współczynnika powierzchni niewynajętej do poziomu 4,5%.

Według AXI IMMO rok 2018 może być równie udany jak 2017, jednak widocznych jest kilka zagrożeń.

- Głównym zagrożeniem dla dalszego tak dynamicznego wzrostu sektora magazynowo-produkcyjnego w Polsce jest niska dostępność pracowników w większości lokalizacji, ich duża rotacja i rosnące koszty pracy. Jest to problem zwłaszcza w sezonowych pikach sprzedaży, kiedy zapotrzebowanie na pracowników rośnie dwu lub trzykrotnie – czytamy w raporcie.

- Pośrednio braki kadrowe również w branży budowalnej mogą mieć przełożenie na rynek magazynowy. Generali wykonawcy będę wydłużać termin dostarczenia obiektów. Średni czas realizacji inwestycji może się wydłużyć o 2-3 miesiące – dodają autorzy raportu.

Ich zdaniem, stawki czynszów będą wykazywały tendencję wzrostową ze względu na wzrost kosztów zakupu terenów pod inwestycje,  wyższe koszty materiałów budowalnych oraz inne koszty związane z realizacją inwestycji.

Po stronie popytu największy potencjał wzrostu pozostanie w branży e-commerce, której rozwój jest trendem globalnym. Ponadto, na naszym podwórku branża ta dodatkowo może zyskać w obliczu nowego prawa zakazującego handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych. 

Reklama

Inteligentny e-commerce

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum