Detaliści nie wykorzystują w pełni możliwości kanału online. Co jeszcze mogą zrobić?

- Cyfryzacja w przypadku sprzedaży żywności ma co najmniej dwa obszary. Pierwszy to efektywność operacyjna, a drugi aspekt to interakcja z klientem.
- Mądre wykorzystanie cyfryzacji może pomóc zdobyć przewagę na tym rynku i pomóc powiększać grono odbiorców.
- W kanale online również tkwią – częściowo nadal nie wykorzystywane możliwości związane z poprawą doświadczenia klienta (user experience), czy budowaniem lojalności.
Jak mówi Hubert Turaj, managing partner, Edisonda, spółki z grupy Grant Thornton, cyfryzacja w przypadku sprzedaży żywności ma co najmniej dwa obszary. Pierwszy to efektywność operacyjna związana z logistyką i zarządzaniem dostawami.
- Żywność jest szczególnie wrażliwa jeśli chodzi o przechowywanie i transport oraz wymogi i normy z tym związane. Optymalizacja logistyki, automatyzacja konfekcjonowania zamówień, lepsze przewidywanie popytu, unikanie strat czy zarządzanie cenami to wszystko zagadnienia, na które wpływa cyfryzacja i pozwala poprawiać parametry biznesowe. Automatyczne magazyny czy algorytmy przewidujące zmiany popytu są jednak kosztowne i duzi gracze zyskują tutaj przewagę, dzięki skali działania i budżetom R&D – mówi nasz rozmówca.
Drugi aspekt to interakcja z klientem, która obejmuje różne kanały i dotyczy krótko- i długookresowych relacji.
- W kanale offline obserwujemy na przykład działania związane z automatyzacją obsługi, jak kasy samoobsługowe czy wręcz samoobsługowe, pozbawione personelu sklepy. Tutaj również lepszą pozycję mają duże sieci, które odważnie inwestują w innowacje. W kanale online również tkwią – częściowo nadal nie wykorzystywane możliwości związane z poprawą doświadczenia klienta (user experience), czy budowaniem lojalności – dodaje.
Online daje przewagę
Hubert Turaj zwraca uwagę, że w Polsce z zakupów online korzysta już stosunkowo dużo klientów i wyprzedzamy pod tym względem nawet niektóre rozwinięte rynki, ale nadal internetowi klienci stanowią jeszcze niewielką część wszystkich kupujących.
- Mądre wykorzystanie cyfryzacji może zatem pomóc zdobyć przewagę na tym rynku i pomóc powiększać grono odbiorców. W przypadku pojedynczych zakupów szanse tkwią w podniesieniu użyteczności narzędzi, wygodą i szybkością zakupów oraz adresowaniu obaw (np.: związanych ze świeżością produktów, czasem i kosztem dostawy, informacją o dostępności etc.) – mówi ekspert.
- Prób wejścia nie jest tutaj aż tak wysoki i wymaga tylko uwagi przy projektowaniu i wdrażaniu platform handlowych. Z drugiej strony potencjał tkwi również w przewidywaniu preferencji klienta, dostosowywaniu dynamicznym oferty do indywidualnych przyzwyczajeń i wymagań czy oferowaniu wartości dodanej w postaci subskrypcji czy nagród za lojalność. W kanałach tradycyjnych działa to bardzo dobrze, ale dopiero zakupy i narzędzia cyfrowe pozwalają na pełne wykorzystanie informacji o preferencjach i zachowaniach pojedynczych klientów i odpowiadanie na nie – dodaje.
Według szacunków Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) globalny popyt na usługi dostaw dla handlu online może wzrosnąć o 78 proc. do 2030 roku. Jak wskazuje AutoMapa Enterprise jeden kurier ma do zrealizowania nawet 150 doręczeń w ciągu dnia. Narzędzia analityczne pozwalają na optymalizację łańcucha dostaw od 8 proc. w obszarze miejskim do nawet 15 proc. poza miastem.