Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dlaczego Shopee znika nie tylko z Polski?

Shopee kończy działalność w Polsce. To skutek problemów właściciela największej firmy e-commerce w Azji Południowo-Wschodniej, czyli koncernu Sea Limited. Problemy z całą mocą ujawniły się pod koniec grudnia 2022 r. Właściciel Shopee zwalniał ludzi, opuścił Argentynę i zamknął lokalną działalność w Chile, Kolumbii i Meksyku.
Reklama

- Sam fakt być może nie jest dużym zaskoczeniem, ponieważ Shopee wycofało się już z części swoich rynków, a kilka miesięcy temu zwolniło część miejsc pracy w Polsce, więc oczekiwano raczej, że opuści również polski rynek – skomentował cytowany przez Reutersa analityk Wood&Co Łukasz Wachełko.

Shopee należy do globalnego koncernu Sea Limited z siedzibą w Singapurze. Założony w 2009 r. przez Forresta Li koncern ma w swoim portfolio, oprócz Shopee, firmę SeaMoney specjalizującą się m.in. usługach mobilnego portfela i przetwarzaniu płatności, dostępnych pod różnymi markami, w tym ShopeePay, SPAyLater. Kolejnym podmiotem jest Garena zajmująca się rozrywką cyfrową i dystrybucją gier.

Shopee z kolei to firma skupiająca się głównie na e-commerce. Powstała w Singapurze w 2015 r. i stała się największą platformą handlu elektronicznego w Azji Południowo-Wschodniej z 350 mln odwiedzających miesięcznie. Firma obsługuje również konsumentów i sprzedawców w kilku krajach obu Ameryk i Europy, którzy chcą kupować i sprzedawać swoje towary online.

Problemy Sea Limited ujawniły się pod koniec grudnia 2022 r.

Jak podaje mothership.sg, problemy Sea Limited ujawniły się pod koniec grudnia 2022 r., kiedy to Forrest Li zapowiedział zamrożenie wynagrodzeń dla większości pracowników i wypłatę niższych premii. Dokonano tego w ramach przygotowań do „pogorszenia się globalnego środowiska gospodarczego w 2023 r.”. Po tej informacji akcje Sea spadły o ponad 4 proc.

W wewnętrznej notatce, do której dotarł Bloomberg, Li zakomunikował, że firma musi skupić się na rentowności po trudnym 2022 r. Ostrzegł również, że sytuacja gospodarcza w 2023 r. może okazać się jeszcze trudniejsza, wymieniając jako główne czynniki problemów wojnę na Ukrainie i inflację na całym świecie.

Li zakończył notatkę optymistyczną nutą stwierdzając, że chociaż tego typu wiadomości mogą być trudne do zniesienia, zwłaszcza w okresie świątecznym, zmiany są tymczasowe, ponieważ „zadziałają na rzecz lepszej i jaśniejszej przyszłości”. Dodał, że większość niezbędnych, dużych zmian została zakończona, a firma będzie stabilna na początku 2023 r.

Sea Limited zwalnia personel i zamyka działalność 

Fakty są takie, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy Sea zwolniło ok. 7 tys. pracowników, czyli ok. 10 proc. swojej siły roboczej, walcząc o powstrzymanie rosnących strat i odzyskanie inwestorów.

Według singapurskiego kanału telewizyjnego CNA, we wrześniu 2022 r. dokonano redukcji personelu, co spowodowało, że zakończono działalność związaną z transmisją na żywo i projekty w dziale rozwoju.

Właściciel Shopee opuścił Argentynę i zamknął lokalną działalność w Chile, Kolumbii i Meksyku.

Firma Sea ogłosiła stratę netto w drugim kwartale 2022 r. w wysokości 931 mln dol. Wielu pracowników w Azji Południowo-Wschodniej i RPA zwolniono już w czerwcu 2022 r. Ze stanowiska ustąpił dyrektor generalny Lion City Sailors. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum