Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dobra passa w e-commerce trwa. Specjaliści komentują

Platformy sprzedaży online będą w drugiej połowie bieżącego roku odgrywać ważną rolę dla branży. Obecnie generują one ponad 60% wszystkich transakcji internetowych w Polsce. Liczba zamówień składanych przy ich pomocy wzrosła o ponad 15% w pierwszej połowie roku. Nadchodzący sezon wyprzedaży może jeszcze bardziej ugruntować ich pozycję.
Reklama

 

 

 

 

Konsumenci coraz częściej korzystają podczas zakupów ze smartfonów. Dlatego również właściciele aplikacji mobilnych przeżywają ożywienie gospodarcze, wykorzystując reklamy produktów i usług jako dodatkowy sposób na zarabianie, obok zakupów wewnątrz aplikacji. W pierwszej połowie roku liczba sprzedaży poprzez reklamy w aplikacjach mobilnych podwoiła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksperci spodziewają się więc, że ten korzystny trend utrzyma się przynajmniej do końca roku.

Polscy klienci coraz częściej korzystają także z serwisów cashback. Liczba zamówień generowanych tą drogą wzrosła o ponad 20% w pierwszej połowie roku. Z kolei transakcji przy wykorzystaniu serwisów kuponowych przybyło o ponad 30%. Specjaliści prognozują, że tendencja wzrostowa będzie również widoczna w drugiej połowie roku.

W I połowie roku wzrost e-commerce wyniósł 10%. Przewiduje się, że taki wskaźnik utrzyma się do końca roku.

Sektora dostaw jedzenia odnotował bardzo wyraźny wzrost w pierwszej połowie 2023 roku, który ma szanse się utrzymać. Zamówienia online w tej kategorii wzrosły o ponad 20% (rok do roku) w pierwszej połowie roku, co także korzystnie wpływa na rozwój całej branży usług online.

E-commerce a inflacja

W drugiej połowie roku wpływ inflacji na zachowania zakupowe Polaków wciąż będzie wyraźnie widoczny. Średnia wartość koszyka dla zakupów online wzrosła wprawdzie w pierwszej połowie roku o 7,6% z 81 zł na 87 zł, jednak różnica ta w dużej mierze wynika ze spadku wartości pieniądza. Warto zatem brać pod uwagę prognozy polskich ekonomistów, dotyczące perspektyw inflacji w kraju w najbliższej przyszłości. Dewaluacja złotówki w Polsce ma bowiem duży wpływ na wydatki konsumentów i powinna przekładać się na strategie cenowe firm e-commerce.

Podsumowując, najbliższe miesiące dla branży e-commerce w Polsce zapowiadają się obiecująco. Marketing afiliacyjny, platformy handlowe, sektor dostaw jedzenia, reklamy mobilne i serwisy cashback odgrywają kluczową rolę w rozwoju tego segmentu. Przy opracowywaniu strategii marketingowych i sprzedażowych, konieczne jest uwzględnienie inflacji i nabierającej tempa digitalizacji.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum