Dobra passa w e-commerce trwa. Specjaliści komentują


Czytaj więcej
AI wspiera handel konwersacyjny w e-commerce
Konsumenci coraz częściej korzystają podczas zakupów ze smartfonów. Dlatego również właściciele aplikacji mobilnych przeżywają ożywienie gospodarcze, wykorzystując reklamy produktów i usług jako dodatkowy sposób na zarabianie, obok zakupów wewnątrz aplikacji. W pierwszej połowie roku liczba sprzedaży poprzez reklamy w aplikacjach mobilnych podwoiła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksperci spodziewają się więc, że ten korzystny trend utrzyma się przynajmniej do końca roku.
Polscy klienci coraz częściej korzystają także z serwisów cashback. Liczba zamówień generowanych tą drogą wzrosła o ponad 20% w pierwszej połowie roku. Z kolei transakcji przy wykorzystaniu serwisów kuponowych przybyło o ponad 30%. Specjaliści prognozują, że tendencja wzrostowa będzie również widoczna w drugiej połowie roku.
W I połowie roku wzrost e-commerce wyniósł 10%. Przewiduje się, że taki wskaźnik utrzyma się do końca roku.
Sektora dostaw jedzenia odnotował bardzo wyraźny wzrost w pierwszej połowie 2023 roku, który ma szanse się utrzymać. Zamówienia online w tej kategorii wzrosły o ponad 20% (rok do roku) w pierwszej połowie roku, co także korzystnie wpływa na rozwój całej branży usług online.
E-commerce a inflacja
W drugiej połowie roku wpływ inflacji na zachowania zakupowe Polaków wciąż będzie wyraźnie widoczny. Średnia wartość koszyka dla zakupów online wzrosła wprawdzie w pierwszej połowie roku o 7,6% z 81 zł na 87 zł, jednak różnica ta w dużej mierze wynika ze spadku wartości pieniądza. Warto zatem brać pod uwagę prognozy polskich ekonomistów, dotyczące perspektyw inflacji w kraju w najbliższej przyszłości. Dewaluacja złotówki w Polsce ma bowiem duży wpływ na wydatki konsumentów i powinna przekładać się na strategie cenowe firm e-commerce.
Podsumowując, najbliższe miesiące dla branży e-commerce w Polsce zapowiadają się obiecująco. Marketing afiliacyjny, platformy handlowe, sektor dostaw jedzenia, reklamy mobilne i serwisy cashback odgrywają kluczową rolę w rozwoju tego segmentu. Przy opracowywaniu strategii marketingowych i sprzedażowych, konieczne jest uwzględnienie inflacji i nabierającej tempa digitalizacji.