Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

DPDgroup z kampanią informującą o udoskonalonej ofercie przesyłek międzynarodowych

DPDgroup wzmacnia pozycję firm działających na rynkach europejskich, umożliwiając klientom biznesowym szybsze i konkurencyjne doręczenia z precyzyjnie określonym terminem dostawy.
Reklama

Eksperci DPDgroup kierują swoje usługi m.in. do firm e-commerce z branży odzieżowej, zdrowia i urody, sportu amatorskiego, spożywczej, nowych technologii, które prowadzą działalność na zagranicznych rynkach. Udoskonalenie międzynarodowej oferty DPD Classic dla klientów biznesowych i indywidualnych w Europie ma na celu zapewnienie wyższej jakości obsługi w drodze do międzynarodowej ekspansji.

Specjalistyczna wiedza DPDgroup pozwala wesprzeć rozwój e-handlu w regionie, zgodnie z łańcuchem wartości grupy oferowanych e-commerce i jej możliwościami rynkowymi​, które obejmują m.in:

  • zoptymalizowane harmonogramy w sieci połączeń drogowych w Europie​,
  • kluczowe wskaźniki, takie jak dokładne czasy realizacji uzyskiwane za pomocą internetowego kalkulatora czasu przejazdu,
  • zespół 120 000 ekspertów w zakresie doręczeń zapewniających jak najlepsze międzynarodowe doświadczenia handlowe,
  • doręczenia neutralne pod względem emisji CO2.

Pozytywne odczucia związane z zakupami w sieci szybko utrwalają się w nawykach konsumentów. Wiemy, że sprzedawcy internetowi potrzebują przede wszystkim zindywidualizowanej oferty, która umożliwi im rozwój działalności transgranicznej w Europie - mówi Eric Dietz; COO Europe DPDgroup. - Poza szybkim doręczeniem w rozsądnej cenie oferujemy szersze portfolio usług międzynarodowych dzięki dobrze zorganizowanej i nasyconej sieci połączeń drogowych oraz eksperckiej analityce procesów logistycznych. Oferta jest elastyczna i dostosowana do unikalnych potrzeb klientów.

 

Kluczowe zalety DPD Classic dla sprzedawców internetowych i ich klientów:

  • przewidywalność, czyli zdefiniowany co do dnia czas doręczenia przesyłki międzynarodowej w Europie,
  • łatwość zmiany sposobu doręczenia, w tym przekierowanie do jednego z 70 000 punktów odbioru, śledzenie całej trasy i śledzenie podróży przesyłki na żywo,
  • dostępność - usługa funkcjonuje w 10 krajach: Niemcy, Belgia, Luksemburg, Holandia, Francja, Hiszpania, Włochy, Polska, Irlandia i Wielka Brytania. Jest to sieć bazowa, która już wkrótce obejmie kolejne kraje europejskie.
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum