Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Fachowcy z internetu - rynek domowych usług wart miliardy

Na fali e-zakupów wybił się rynek usług, w tym również tych dla domu, który bardzo szybko musiał dostosować się do pandemicznych czasów. Hydraulicy, ekipy remontowe czy sprzątające musiały mocniej zaistnieć w przestrzeni internetowej, aby pozyskać klientów.
Reklama
  • W ostatnich latach można zauważyć duże wzrosty zainteresowania tzw. drobnymi usługami dla domu. Coraz częściej zlecający szukają fachowców przez internet, co potwierdzają same platformy z roku na rok notujące wzrosty użytkowników.
  • W 2021 r. globalny rynek internetowych usług dla domu na żądanie osiągnął wartość 3,1 mld dolarów. Jak pokazują najnowsze dane, trend ten nadal będzie mocno rósł. Przewiduje się, że do 2030 r. osiągnie wartość 14,7 mld dolarów.

Wykonawcy otworzyli się na internet

W krótkim czasie, podążając za rozwojem e-commerce, platformy łączące zlecających z wykonawcami zaczęły notować znaczące wzrosty. Według danych Grand View Research w 2021 r. wielkość światowego rynku domowych usług internetowych na żądanie wyniosła na 3,71 mld dolarów, natomiast w 2022 r. wzrośnie do 4,3 mld dolarów.

Bardzo mocno wyróżnił się przede wszystkim model usług na żądanie, gdzie zlecający określa potrzebę, a wykonawcy składają mu oferty. Dzięki temu, jedno zlecenie umożliwia otrzymanie wielu natychmiastowych, dostosowanych ofert, z których może wybrać zleceniodawca. Jak podało Oferteo, działające właśnie w tym modelu, w ciągu ostatnich trzech lat liczba zapytań o usługi wzrosła o 70 proc.

Karol Grygiel, członek zarządu  Oferteo S.A.
Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo S.A.

- Spośród ponad 900 kategorii dostępnych na Oferteo, szeroko pojęty rynek usług dla domu stanowi niezwykle ważną część naszej platformy. Z roku na rok, tak jak cała branża e-commerce, notowaliśmy stabilne wzrosty, jednak prawdziwy boom na tego typu usługi zauważyliśmy w okresie pandemicznym. Użytkownicy przekonali się do tego rodzaju zamawiania usług – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu  Oferteo S.A.

W 2022 roku Oferteo uruchomiło projekt Oferteo Express działający obecnie w największych miastach.

- Widzimy bardzo dynamiczne wzrosty rynku usług domowych. Klienci bardzo cenią sobie wygodę ekspresowych usług, w ramach których mogą w kilka minut zamówić specjalistę na konkretny termin, sposobem, który znają już z innych aplikacji, np. Pyszne, Glovo, Uber itd. – wyjaśnia Kamil Kostka Product Owner w Oferteo Express.

Kolejnym bodźcem rozwoju dla tego rynku, według raportu Grand View Research, ma być dalszy rozwój smartfonów i aplikacji. Również w przypadku internetowego rynku usług domowych widać, że segment mobilny zdominował tę kategorię, osiągając w 2021 r. ponad 72 - procentowy udział w całości. Eksperci widzą w tym kolejną szansę rozwoju, przewidując że do 2030 r. rynek mobilny w tym sektorze będzie rósł średnio 17,1 proc. rocznie.

Sprzątanie z największym udziałem w globalnym rynku, w Polsce roście rynek napraw

Mimo iż, światowy internetowy rynek usług na żądanie dla domu cechuje się dużą różnorodnością, największy kawałek tortu przypada kategoriom związanym ze sprzątaniem. W 2021 r. stanowiły one aż 40 proc. globalnego rynku. Również na polskim rynku widać rosnący trend dla tej kategorii. Jak wynika z danych platformy Oferteo liczba zapytań użytkowników dotycząca szeroko pojętych usług sprzątających w miesiącach styczeń – listopad br. wzrosła o 11 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z kolei bardzo duży przyrost zapytań zauważono w 2021 r., gdy w analizowanym okresie, ten segment usług zanotował aż 67 proc. wzrost w porównaniu z rokiem wcześniej.

Z kolei na rodzimym rynku zleceń online drobnych usług dla domu widać przede wszystkim zapotrzebowanie dla tzw. złotej rączki. Jak wynika z danych platformy Oferteo Express aż 45 proc. zleceń dotyczy właśnie tej kategorii.  Drugą pozycję stanowią zlecenia serwisu sprzętu AGD z 32 proc. udziałem.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum