Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Fitch: Słaba dywersyfikacja to główne obciążenie dla ratingu InPostu

Słaba dywersyfikacja to główne obciążenie dla ratingu InPostu, podał Fitch. Zdaniem analityków agencji, w latach 2021-2024 ok. 85 proc. EBITDA spółki będzie wypracowywane w Polsce.
Reklama

Fitch rozpoczął wydawanie ratingu dla InPostu od oceny "BB" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie. Przyznanie ratingu jest związane z planowaną emisją obligacji spółki o wartości 390 mln euro.

W raporcie podano, że ocena odzwierciedla silną pozycję firmy w Polsce, duże szanse na dalszy rozwój dzięki niskiej penetracji rynku oraz szybko rozwijającemu się rynkowi e-commerce. Rating oddaje również relatywnie niewielką skalę działalności firmy, słabą, ale poprawiającą się dywersyfikację geograficzną oraz niskie wyniki poza macierzystym rynkiem.

Słaba dywersyfikacja to główne obciążenie dla ratingu InPostu, podał Fitch. Zdaniem analityków agencji, w latach 2021-2024 ok. 85 proc. EBITDA spółki będzie wypracowywane w Polsce. Dodają, że słaba obecność na pozostałych rynkach daje jednak duży potencjał do wzrostu.

Autorzy raportu są zdania, że przejęcie firmy Mondial Relay oraz agresywny plan ekspansji międzynarodowej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, dają InPostowi szanse na przyspieszenie wzrostu, ale jednocześnie zwiększają ryzyko i mogą osłabić zdolność do redukcji zadłużenia.

Fitch zakłada, że brytyjski biznes spółki osiągnie rentowność w 2023 roku.

Agencja spodziewa się, że spadek średniej wartości przesyłek umocni rynkową pozycję InPostu. Analitycy prognozują, że marża EBITDA spółki będzie wynosiła ok. 25 proc. - dużo więcej niż w przypadku innych podmiotów z branży, które notują rentowność na poziomie niskich pojedynczych proc., jak podano.

W raporcie oszacowano, że roczne nakłady inwestycyjne spółki w latach 2021-2024 będą wynosić ok. 900 mln zł.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum