Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

ID Logistics przejmuje Spedimex. Będzie liderem logistyki w Polsce

ID Logistics, jeden z europejskich liderów logistyki kontraktowej, ogłasza przejęcie 100% udziałów firmy Spedimex, operatora logistyki kontraktowej w Polsce, specjalizującego się w obsłudze branży modowej oraz sektora e-commerce.
Reklama

Spedimex jest jedną z czołowych, polskich firm, prowadzących działalności w obszarze logistyki kontraktowej. Firma została założona w 1993 roku przez rodzinę Bąków. Marcin Bąk pozostaje dziś jej głównym udziałowcem i jednocześnie prezesem zarządu.

Strategiczne przejęcie 

Spedimex stał się jednym z liderów logistyki, obsługujących branże: fashion, e-commerce oraz beauty. Dysponuje własną siecią oddziałów dystrybucyjnych. Prowadzi działalność w 15 lokalizacjach w całej Polsce, na powierzchni blisko 230 000 mkw., zgodnie ze strategią „asset-light”.

Firma wdraża zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają na zarządzanie dużymi strumieniami towarowymi. Dla jednego z klientów rynku fashion obsługuje np. dostawy do sklepów i zwroty e-commerce z ponad 15 krajów europejskich. W ostatnich latach Spedimex znacząco zwiększył swoje obroty, by w 2022 roku osiągnąć poziom 510 mln zł (109 mln euro).

Strategiczne przejęcie jest uzasadnione bliskością kultur i podobnym modelem biznesowym obu organizacji: wykorzystywaniem strategii „asset light”, projektowaniem „szytych na miarę” powierzchni magazynowych oraz rozwiązań dostosowanych do specyficznych potrzeb każdej operacji.

"Komplementarność portfela klientów i wiedzy eksperckiej Spedimex oraz ID Logistics pozwoli na osiągnięcie znaczącej synergii, w szczególności dla klientów prowadzących działalność międzynarodową. Akwizycja Spedimex wpisuje się w strategię ID Logistics, polegającą na wspieraniu swoich głównych klientów w ich rozwoju w Europie i Ameryce" - informują strony transakcji.

Ponadto, w kontekście post-covidowej relokacji przemysłu, ID Logistics wzmocni swoją pozycję na bardzo dynamicznym rynku w Europie, który już teraz odgrywa kluczową rolę w obecnych reorganizacjach łańcuchów dostaw. Wraz z przejęciem spółki Spedimex staje się jednym z liderów logistyki na rynku polskim, z 35 oddziałami, 7 000 pracowników i portfolio wiodących marek z sektorów przemysłowego, handlu detalicznego oraz e- commerce.

Centrum dystrybucji ID Logistics (fot. mat pras.)
Centrum dystrybucji ID Logistics (fot. mat pras.)

Portfel nowych klientów

- Niezmiernie cieszy nas połączenie z firmą Spedimex. Mamy bardzo zbliżoną kulturę organizacyjną i podobne wartości. Łączy nas w szczególności podejście do relacji z klientami oraz do innowacyjności. Przejęcie pozwala nam osiągnąć pozycję jednego z liderów logistyki w Polsce na rynku, który jest jednym z najbardziej dynamicznych w Europie. Jednocześnie akwizycja przynosi nam portfel nowych, wiodących klientów, których będziemy mogli rozwijać także w innych krajach - podsumowuje Eric Hémar, prezes i dyrektor generalny ID Logistics.

- Cieszymy się, że możemy połączyć siły z grupą ID Logistics, co umożliwi naszym klientom korzystanie z globalnych rozwiązań logistycznych. W ciągu 30 lat naszej działalności stopniowo rozwijaliśmy nasz biznes, przekształcając się z rodzinnego przedsiębiorstwa w operatora logistycznego o potencjale ponad 230 000 mkw. powierzchni magazynowej oraz zespołem 2 000 osób. Innowacyjny model biznesowy i międzynarodowy potencjał ID Logistics są tym, co cieszy mnie szczególnie. Jestem przekonany, że nasze wspólne wartości, takie jak profesjonalizm, zaangażowanie i innowacyjność, pozwolą nam nadal rozwijać naszych klientów i pracowników w przyszłości - komentuje Marcin Bąk, prezes i dyrektor generalny spółki Spedimex.

 - Spedimex od początku swojej działalności rozwinął doskonałe know-how i zbudował fantastyczny zespół. Jesteśmy bardzo podekscytowani i zadowoleni z połączenia naszych sił. Jestem też głęboko przekonany, że pozwoli ono dostarczyć jeszcze większą wartość, a także więcej możliwości wszystkim klientom i pracownikom Spedimex oraz ID Logistics - ocenia Yann Belgy, dyrektor generalny ID Logistics w Polsce.

Przejęcie do czerwca 2023 roku

Transakcja podlega jeszcze zatwierdzeniu przez krajowe organy antymonopolowe. Przejęcie ma zostać sfinalizowane do czerwca 2023 roku.

Spółka Spedimex, zarządzana przez Marcina Bąka, jest polskim operatorem logistycznym. Dostarcza rozwiązania z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw. Oferuje kompletne rozwiązania w zakresie magazynowania
i dystrybucji towarów. Posiada sieć terminali przeładunkowych zlokalizowanych w strategicznych regionach Polski. W oparciu o transport drogowy oferuje usługi dystrybucyjne na terenie kraju i Europy, w tym obsługę przewozów drobnicowych i całopojazdowych. Zarządza ponad 200 000 mkw. powierzchni magazynowej. Oprócz standardowych usług magazynowych realizuje operacje towarzyszące logistyce magazynowej, jak pakowanie i sortowanie towarów, etykietowanie, kompletowanie zestawów oraz kontrolę jakości.

Grupa ID Logistics, zarządzana przez Erica Hémara, jest międzynarodowym operatorem logistyki kontraktowej, z przychodami na poziomie 2,5 mld EUR w 2022 r. Zarządza 365 lokalizacjami w 17 krajach, dysponuje 8 mln mkw. powierzchni magazynowej w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Zespół tworzy 30 000 pracowników. Firma kreuje zaawansowane technologicznie rozwiązania dla klientów z takich sektorów, jak handel detaliczny, e-commerce czy FMCG. Od momentu powstania w 2001 roku grupa jest zaangażowana w szereg projektów społecznych i proekologicznych, w myśl ambitnej polityki CSR. Akcje spółki notowane sa na rynku regulowanym przez Euronext w Paryżu.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum