Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

IV kwartał udany dla Merlin Group, ale roczna strata wzrosła

W IV kwartale ub.r. przychody Grupy Kapitałowej Merlin Group S.A. wyniosły blisko 16 mln zł, co w stosunku do 9 mln zł w III kwartale oznacza wzrost o 72 proc. Udział ostatnich trzech miesięcy w całorocznej sprzedaży wyniósł niemal 40 proc. Jednocześnie w IV kwartale Grupa zmniejszyła stratę z 3,7 mln do 2,8 mln, czyli o 25 proc., pomimo ujęcia w konsolidacji sprawozdania finansowego spółki Magus w upadłości układowej S.A., które negatywnie wpływa na wyniki Grupy. W całym roku 2107 Merlin osiągnął przychody w wysokości 39,9 mln zł (w 2016 było to 18 mln zł). Strata spółki rdr wzrosła z 9,64 mln zł do 12,3 mln zł.
Reklama

W IV kwartale ub.r. spółka skupiła się na maksymalizacji sprzedaży w szczycie sezonu, wykorzystując
efekt synergii własnego magazynu w Ożarowie pod Warszawą, przemyślanych działań marketingowych oraz konsekwentnego rozwoju współpracy z dostawcami. Inwestycja w obszarze logistyki polegająca na budowie i stałym rozwoju własnego magazynu przebiega zgodnie z założonym harmonogramem oraz budżetem, co pozwoli spółce zrealizować plany dalszego wzrostu w 2018 roku.

- Największym wyzwaniem czwartego kwartału było efektywne obsłużenie wszystkich przedświątecznych zamówień przez nowy magazyn oraz dostawa zamówień na czas, nawet w sytuacji, gdy nasi dostawcy mieli problemy z dostępnością produktów. Zdaniem zarządu cel został osiągnięty, co nie tylko potwierdza celowość decyzji o inwestycji we własną strukturę magazynowo - logistyczną, ale również daje świetne prognozy na przyszłość, gdzie w miarę wzrostu skali biznesu, podwarszawski magazyn będzie w stanie obsługiwać ruch przy coraz niższym koszcie jednostkowym.
Własny magazyn w Ożarowie Mazowieckim to nie tylko gwarancja terminowości i niskich kosztów obsługi zamówień dla Grupy, ale również szansa rozwoju projektów dla podmiotów zewnętrznych, co jest jednym ze strategicznych celów Grupy na 2018 rok - czytamy w liście prezesów spółki do akcjonariuszy.

Strata na działalności operacyjnej oraz strata netto spowodowana jest wysokimi kosztami, jakie spółki zależne - Merlin Commerce i Merlin Business Services, poniosły w związku z realizacją strategii Grupy Kapitałowej i bieżącą działalnością spółek.
Inwestycje Grupy oraz konieczność stałych wydatków ponoszonych na zwiększenie skali zamówień, rozwój istniejących e-sklepów oraz budowa własnego centrum logistycznego, przyczyniły się do ujemnego wyniku finansowego, co jest jednak naturalne dla dynamicznie rozwijających się młodych spółek w segmencie e-commerce i technologii - czytamy w raporcie spółki.

W porównaniu do roku poprzedniego Grupie istotnie udało się poprawić poziom marży na sprzedaży z 22,5% na 28,6%, głównie za sprawą nowych projektów, które przy wykorzystaniu posiadanych zasobów, pozwoliły na wzrost sprzedaży i tym samym na wzrost osiąganej marży.
Wysoki poziom kosztów finansowych w sprawozdaniu Grupy związany jest z konsolidacją wyników Magus w upadłości układowej S.A. i koniecznością ujęcia ich pozycji sprawozdania finansowego, będącego częścią postępowania upadłościowego. Koszty finansowe dotyczą odsetek od kredytu Magus w upadłości układowej S.A. oraz wyceny odsetek od zobowiązań.

Reklama

Inteligentny e-commerce

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum