Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Jakich magazynów chcą najemcy?

Lokalizacja i koszty najmu magazynu pozostają kluczowe dla najemców, ale do głosu dochodzą też inne kwestie. Budynek powinien być odpowiednio zaprojektowany i wyposażony w nowoczesne technologie, na co zwraca uwagę niemal 80 proc. najemców – wynika z raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022”.
Reklama

- W Polsce buduje się aktualnie 4,5 mln mkw. magazynów, ale to i tak za mało, żeby zaspokoić całościowy popyt na tego typu przestrzenie. Boom na rynku sprawia, że najemcy biorą to, co jest dostępne. Kryteria wyboru pozostają jednak niezmienne. Na pierwszym miejscu jest lokalizacja i koszty. Dopiero na kolejnych do głosu dochodzą kwestie dodatkowe, wśród których wybija się technologia i ekologia. Te dwa obszary są niezwykle istotne dla najemców, zwłaszcza, że do dbania o środowisko skłania coraz więcej dyrektyw na poziomie unijnym oraz wewnętrzne wytyczne w wielu firmach. A technologia staje się niezbędna w dobie skokowego rozwoju e-commerce, zwiększaniu produkcji i konieczności obsługi rosnącej liczby zamówień przy jednoczesnym braku siły roboczej – mówi Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

Design budynku przybiera na znaczeniu

Z raportu CBRE wynika, że koszt najmu magazynu, poza lokalizacją, jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez ok. 45 proc. najemców. Na drugim miejscu jest design wskazywany przez ok. 35 proc. osób. Tutaj rozumiane jest to jako odpowiednie zaprojektowanie budynku czy zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych. Podium domykają opcje najmu, które są ważne dla ok. 31 proc. najemców, ale ten czynnik stracił na znaczeniu w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Tuż poza pierwszą trójką znalazły się jakość lokalnej infrastruktury oraz reputacja zarządcy, które są ważne dla mniej więcej co piątego najemcy. Mocno wzrosło znaczenie certyfikacji magazynów – z niecałych 8 proc. rok wcześniej do 15 proc. w tegorocznej edycji badania.

Sam budynek musi przyciągać dokładnie tam samo, jak zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania. Dla 80 proc. najemców robotyzacja magazynu ma ogromne znaczenie, podobnie jak maszyny elektryczne wskazywane przez ponad 60 proc. osób zainteresowanych przestrzeniami magazynowymi.

ESG w modzie

Aż 78 proc. najemców w sektorze magazynowym ma w swojej strategii firmowej plan osiągnięcia zero-emisyjności w przyszłości. Już 63 proc. najemców jest w stanie dopłacić za „zielony” magazyn – 40 proc. chętnie dopłaci mniej niż 5 proc., 17 proc. poświęci od 5 do 10 proc. budżetu więcej, a 6 proc. zapłaci nawet ponad 10 proc. więcej, byle budynek spełniał założenia zrównoważonego rozwoju. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum