Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

JD.com, rywal Alibaby, planuje masowe zwolnienia

Chińska firma e-commerce JD.com, główny lokalny konkurent Alibaby, przygotowuje się do masowych zwolnień, wycofania niektórych ofert zatrudnienia i renegocjowania części kontraktów - podała w środę agencja Bloomberga, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
Reklama

Według rozmówców agencji niektóre zespoły zatrudnione w JD mają zostać zredukowane nawet o połowę. Kalifornijski serwis The Information podawał wcześniej, że łącznie zwolnienia mogą dotknąć nawet 8 proc. pracowników firmy. Wcześniej w lutym firma zapowiedziała ograniczenie starszej kadry kierowniczej (na stanowisku wiceprezesa i wyższych) o 10 proc.

Rzecznik JD Brad Burgess odmówił komentowania nowych doniesień o zwolnieniach, ograniczając się do zapewnienia, że spółka "powraca do swoich korzeni jako przedsiębiorstwo".

Źródła Bloomberga podały, że perspektywa zwolnień odbiła się na morale firmy zmagającej się ze stratami wobec spowolnienia gospodarki w Państwie Środka, a także odpływu klientów na rzecz Alibaby oraz nowych rywali, takich jak Pinduoduo. Spółka spotkała się też z publiczną krytyką po próbie obniżenia wynagrodzenia swoich kurierów. Obecnie JD renegocjuje kontrakty części pracowników, oferując poszkodowanym absolwentom szkół wyższych jednorazową rekompensatę w wys. 5 tys. juanów (745 dolarów).

Agencja przypomniała, że JD od swojego debiutu giełdowego na amerykańskim Nasdaq w 2014 r. ani razu nie odnotowało rocznego zysku netto, mimo że przychody za kwartał zakończony w grudniu 2018 r. przekroczyły oczekiwania analityków, a ponadto amerykańskie władze zrezygnowały ze stawiania oskarżenia o gwałt szefowi firmy, Richardowi Liu. Przyczyniło się to do wzrostu jej notowań o blisko 50 proc. W ostatnich dwóch miesiącach JD opuściło jednak trzech spośród czołowych pracowników szczebla kierowniczego: dyrektor ds. technologicznych Chen Zhang, dyr. ds. prawnych i zasobów ludzkich Rain Yu Long oraz dyr. ds. publicznych Ye Lan. Wszyscy powołali się na powody osobiste.

JD jest kolejnym chińskim koncernem decydujący się na masowe zwolnienia. Wcześniej restrukturyzację w związku ze spowolnieniem gospodarczym, nasilanym dodatkowo przez napięcia handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, zapowiedziały m.in. firma internetowa Tencent Holdings oraz operator przejazdów współdzielonych Didi Chuxing. Według analityków PwC i CB Insights chińskie transakcje kapitału podwyższonego ryzyka spadły o ponad 9 proc. do 9,7 mld dolarów w pierwszym kwartale 2019 r.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum