Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kanada planuje wprowadzić podatek cyfrowy od 2022 r.

Kanadyjski rząd z początkiem 2022 r. zamierza wprowadzić podatek cyfrowy dla zagranicznych gigantów technologicznych, w tym Facebooka i Google'a, świadczących swoje usługi na terytorium kraju - poinformowało ministerstwo finansów Kanady.
Reklama

Zgodnie z zapowiedzią resortu obowiązek naliczania i odprowadzania podatku od sprzedaży usług cyfrowych dotyczyłby koncernów nie posiadających siedziby w Kanadzie, ale sprzedających w tym kraju swoje usługi cyfrowe. Jak donosi agencja Reutera, miałoby to przynieść kanadyjskiemu budżetowi 3,4 mld CAD (2,6 mln dolarów) w ciągu najbliższych pięciu lat. W tej kwocie zawiera się szacunkowo 1,2 mld CAD z tytułu podatku od sprzedaży takich produktów, jak: aplikacje mobilne, usługi gamingowe online i usługi streamingowe.

Ottawa chce także nałożyć podatek na platformy internetowe oferujące usługi wynajmu krótkoterminowego, w tym Airbnb. Jak tłumaczą kanadyjskie władze, dzisiaj działanie tego typu serwisów cyfrowych nie jest opodatkowane, co jest nieuczciwe wobec branży hotelarskiej.

Kanadyjskie ministerstwo finansów przekazało, że krajowy podatek cyfrowy miałby wejść w życie w styczniu 2022 r. i obowiązywać do momentu przyjęcia globalnego rozwiązania w tym zakresie. Dotychczas negocjacje w tej kwestii prowadziła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Rozmowy utknęły jednak w martwym punkcie po tym, jak administracja prezydenta USA Donalda Trumpa na krótko przed tegorocznymi wyborami odrzuciła propozycję podpisania wielostronnego porozumienia. W obliczu opóźnień Kanada postanowiła przyjąć własne rozwiązania.

"Kanadyjczycy chcą uczciwego systemu podatkowego, w którym każdy sprawiedliwie płaci swoją część. Jeśli to będzie konieczne, Kanada wprowadzi ten podatek +jednostronnie+ i zapewni, że zagraniczne koncerny cyfrowe będą podlegały tym samym regułom, co wszystkie inne firmy prowadzące działalność w kraju" - powiedziała wicepremier i minister finansów Kanady Chrystia Freeland. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum