Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Klienci Amazona narażeni na nowe oszustwo

Klienci Amazona muszą uważać na nowe oszustwo, którego dokonują cyberprzestępcy chcący pozyskać ich dane – ostrzegają eksperci ds. ochrony konsumentów.
Reklama

Jeśli otrzymasz telefon, którym przyjazny głos prosi o „zwolnienie tymczasowo zablokowanej płatności” lub „zainstalowanie oprogramowania do zdalnej obsługi”, najlepiej od razu się rozłączyć. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że są to fałszywe telefony, które obecnie wykonywane są w imieniu Amazona. Amazon dzwoni tylko wtedy, gdy proszą go o to klienci.

Przestępcy podszywają się pod pracowników firmy wysyłkowej i udają, że wystąpił problem z zamówieniem.

- Powody wezwania w większości brzmią wiarygodnie, zwłaszcza jeśli faktycznie spodziewasz się paczki Amazon – mówi Thorsten Behrens z Watchlist Internet. - Istnieje ryzyko, że w dobrej wierze damy nabrać się na oszustwo „podszywania się” - dodaje.

„Jeśli udostępniłeś dane osobowe lub dotyczące płatności, natychmiast skontaktuj się z bankiem i opisz sprawę. Zainstalowane programy, które przestępcy mogą wykorzystać jako oprogramowanie szpiegowskie, należy natychmiast odinstalować, a następnie ponownie uruchomić komputer. Złóż też doniesienie na policję” – zaleca Watchlist Internet.

Amazon radzi, jak unikać oszustw związanych z płatnościami

Warto chronić się przed oszustwami internetowymi dzięki umiejętnościom rozpoznawania i unikania prób oszustwa i tzw. phishingu.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do nadawcy wiadomości z prośbą o wyjaśnienie powodu żądania zapłaty oraz bezpieczeństwa transakcji.

"Nigdy nie dokonuj płatności, jeśli nie masz pewności co do dokonywanej transakcji" - ostrzega Amazon.

Informuje, jak należy się zachowywać, aby uniknąć oszustw związanych z płatnościami:

  • Nie kupuj od sprzedawcy, który prosi o płatność poza serwisem Amazon. Zweryfikowany sprzedawca z platformy marketplace nigdy nie sprzedaje przedmiotów poza serwisem Amazon.
  • Nie wysyłaj pieniędzy (gotówką, przelewem, za pomocą usług Western Union, PayPal, MoneyGram itp.) do sprzedawcy, który twierdzi, że Amazon gwarantuje bezpieczeństwo transakcji i przy braku zadowolenia z twojej strony zwróci ci pieniądze za zakupiony przedmiot lub je przechowa.
  • Nie płać za odbiór nagrody rzeczowej lub pieniężnej wygranej w loterii ani za obietnicę otrzymania dużej sumy pieniędzy.
  • Nigdy nie dokonuj płatności na poczet gwarantowanej karty kredytowej ani pożyczki.
  • Nie odpowiadaj na oferty internetowe ani telefoniczne, jeśli nie masz pewności co do ich uczciwości.
  • Nigdy nie dokonuj płatności na rzecz osoby, której nie znasz lub której tożsamości nie jesteś w stanie zweryfikować.
  • Nie odpowiadaj na wiadomości e-mail zawierające prośbę o podanie danych konta, jak adres e-mail i hasło. Amazon nigdy nie wysyła wiadomości e-mail ani SMS z prośbą o podanie danych osobowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Identyfikowanie wiadomości e-mail z serwisu Amazon.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum