Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Krajowy węgiel niedostępny dla konsumentów. Jest wniosek do UOKiK

Politycy Polski 2050 zapowiedzieli złożenie wniosku do UOKiK ws. niedozwolonych praktyk na rynku węglowym, naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Jak wskazywali, krajowy węgiel jest w zasadzie niedostępny dla konsumentów, jest natomiast dostępny dla zarabiających na nim pośredników.
Reklama

- Od wielu tygodni apelujemy do rządu, by zabrał się za porządki na rynku węgla. W zasadzie sytuacja, która wytworzyła się po wdrożeniu embarga na węgiel importowany z Rosji, jest nie do przyjęcia. Coraz częściej słyszymy o niedozwolonych praktykach, które stosuje się względem konsumentów, na które rząd przymyka oczy, pozwalając rozwijać się w Polsce mafii węglowej - powiedziała posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak wskazywała, krajowy węgiel z polskich kopalni "jest w zasadzie niedostępny dla większości osób, które potrzebują go do tego, by mieć ciepło w domu, natomiast jest dostępny dla wielu pośredników, którzy po prostu na nim zarabiają". - Węgiel w kopalniach sprzedawany jest za cenę 1000 zł, a na rynku detalicznym dostępny jest już za trzykrotnie wyższą kwotę, czyli 3 tys. zł. To jest sytuacja, nad którą państwo straciło kompletnie kontrolę - oceniła posłanka.

Składamy zawiadomienie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  dotyczące zbadania patologi na rynku dystrybucji węgla. Będziemy oczekiwać przeprowadzenia dogłębnego postępowania wyjaśniającego i wyciągnięcia wniosków wobec tych, którzy zawinili” - poinformowali posłowie Koła Parlamentarnego Polska 2050 podczas czwartkowego briefingu prasowego w Sejmie. - Od wielu tygodni apelujemy do rządu, by zabrał się za porządki na rynku węgla. Sytuacja, która wytworzyła się po wdrożeniu embarga na węgiel importowany z Rosji, jest nie do przyjęcia. Coraz częściej słyszymy o niedozwolonych praktykach, które stosuje się względem konsumentów. Rząd przymyka oczy, pozwalając rozwijać się w Polsce mafii węglowej - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka Polski 2050 podkreśliła, że dzisiaj węgiel z polskich kopalń jest w zasadzie niedostępny dla większości osób ogrzewających nim swoje domy. Jest za to dostępny dla pośredników, którzy na nim zarabiają. “Węgiel w kopalniach sprzedawany jest za 1000 zł, a na rynku detalicznym dostępny jest już za 3 krotnie wyższą kwotę - mówiła Paulina Hennig-Kloska. 

“Nieodpowiedzialne rządy, które przez lata powstrzymywały w Polsce transformację energetyczną, nie stworzyły dla tych rodzin żadnej dostępnej alternatywy, która dostarczałaby ciepło do ich domów w przystępnej cenie. Od rządu oczekujemy konkretnej interwencji i działań, które ten problem rozwiążą. Na poprzednim posiedzeniu Sejmu zwracaliśmy się do pana premiera o informację co rząd zamierza zrobić - do dziś premier nie odpowiedział na nasze pytania” - podkreśliła Paulina Hennig-Kloska.

Polska 2050 składa wniosek do UOKiK

Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 zauważył, że średni dom w Polsce potrzebuje od 3-5 ton węgla, żeby zapewnić ciepło w sezonie grzewczym. “Jeszcze niedawno ten koszt wynosił 3-5 tys., a dzisiaj po uruchomieniu zielonego światła dla mafii węglowej przez rząd, wzrósł do nawet 12-13 000 zł. Na takie ceny nie może sobie pozwolić dziś chyba żadna polska rodzina”- mówił Mirosław Suchoń. 

Poseł Polski 2050 przypomniał, że z mediów opinia publiczna dowiedziała się, w jaki sposób obchodzone są standardowe formy zakupu węgla oraz w jaki sposób pośrednicy zdobywają węgiel przed indywidualnymi odbiorcami, pobierając następnie bardzo wysoką marżę. Zdaniem Mirosława Suchonia tymi działaniami powinna zająć się prokuratura, sądy i UOKiK.

Wcześniej podobny wniosek, dotyczący spekulacji cenami węgla, skierowała do UOKiK także Lewica.

PGG: boty nie kupują węgla

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zapewnili, że stosują wiele nowoczesnych technologii wykluczających możliwość automatycznego zakupu węgla w e-sklepie przy pomocy botów zakupowych. Firma przestrzega klientów, by nie udostępniali swoich danych i nie korzystali z oferty pośredników próbujących - jak ocenia spółka - wyłudzać pieniądze w zamian za rzekome ułatwienie zakupów w sklepie internetowym.

PGG oferuje węgiel w e-sklepie dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki, podczas popołudniowych sesji zakupowych. W tym czasie, w ciągu jednej sekundy notuje się ponad 100 tys. prób połączenia z serwisem sklepu. Tak duże natężenie odwiedzin - jak tłumaczą przedstawiciele firmy - występuje już po odfiltrowaniu wejść z zagranicy, a także po odfiltrowaniu i zablokowaniu ataków typu DDoS, których celem jest sparaliżowanie serwisów internetowych PGG.

O problemie z dostępnością węgla w sklepie PGG mówili na wtorkowej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i rzecznik rządu Piotr Müller. Moskwa zapowiedziała, że aby więcej węgla mogło trafić do gospodarstw domowych, przekierowany zostanie cały polski węgiel, jaki jest dostępny - zwiększając też wydobycie - "właśnie do PGG, za pomocą sklepu, za pomocą składów, za pomocą pośredników". Minister dodała, że w ostatnim czasie niektórzy pośrednicy wykorzystali trudną sytuację do spekulacji cenowych, podwyższając cenę za węgiel.

Poinformowała ponadto, że rząd wspomoże też sprzedawców, którzy będą oferować węgiel po "akceptowalnej cenie". "Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej - na dzisiaj to jest ta cena którą oferuje PGG, cena najniższa na rynku. Jeśli te podmioty zdecydują się po takiej cenie dostępne zapasy przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. O kwotach będziemy mówili w najbliższych dniach" - poinformowała.

Będzie rządowy projekt ws. zakupu węgla

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w czwartek w Tłit WP, że na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu rządu przedstawiony zostanie projekt dotyczący cen węgla; chodzi zwłaszcza o zapewnienie dostępu do taniego węgla dla osób, które są w najgorszej sytuacji ekonomicznej - zaznaczył.

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel przekazał w środę PAP, że w odpowiedzi na rosnące ceny węgla rząd zamierza wprowadzić rozwiązania mające obniżyć ceny dla końcowego odbiorcy. Jak zaznaczył, cena węgla powinna być zbliżona do tych sprzed zwyżki, czyli 800-1000 zł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum