Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kwitnie handel samochodami na aukcjach online

Aukcje internetowe to popularne źródło pojazdów dla firm, a od niedawna dla klientów indywidualnych. Rynek rośnie. Na jednej z platform w 2022 roku wylicytowano samochody za ponad 260 mln zł.
Reklama
  • Aukcje samochodów używanych najbardziej popularne są w Stanach Zjednoczonych. Według platformy analitycznej ReportLinker wartość tego rynku w USA wyniosła w 2022 r. 3,2 mld dolarów. W kolejnych latach ma ona rosnąć w tempie 3,4 proc. rocznie, osiągając w 2028 r. poziom ok. 3,8 mld dolarów. 
  • Od lat aukcje samochodowe funkcjonują też w Polsce. Korzystają z nich profesjonalni handlarze i dealerzy, którzy wylicytowane auta oferują później w swoich punktach sprzedaży. Popularnością cieszą się portale aukcyjne łączące firmy, które sprzedają sprzęt poleasingowy, np. banki czy firmy leasingowe, z osobami szukającymi pojazdów do swojej działalności. 


– W branży motoryzacyjnej działam już blisko dwie dekady i nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem, że osoby zawodowo zajmujące się handlem autami, najlepszych ofert szukają na aukcjach. Coraz częściej idą w ich ślady również przedsiębiorcy kupujący samochód do firmy – mówi Przemysław Wałasz, wiceprezes portalu aukcyjnego Poleasingowe.pl. – W samym 2022 roku za pośrednictwem platformy Poleasingowe.pl wylicytowanych zostało 3105 pojazdów za łączną kwotę 261 mln zł.

Aukcje aut także dla klientów indywidualnych

Model aukcyjny, choć ułatwia dostęp do zakupu używanych aut przez internet, w Polsce nie jest jeszcze popularny wśród klientów indywidualnych.

– Przeciętny Kowalski szukając samochodu używanego kieruje się na portale ogłoszeniowe, nie wiedząc nawet, że podobnych modeli w atrakcyjnej cenie może szukać na aukcjach internetowych. W Polsce działają platformy aukcyjne, do których dostęp jest otwarty dla klientów indywidualnych. Nie trzeba mieć tajemnej wiedzy motoryzacyjnej, żeby z nich korzystać, a sam proces kupna nie różni się zbytnio od transakcji w sklepie internetowym – zauważa Radosław Kopania, prezes Bidcar.pl, internetowej platformy aukcyjnej samochodów używanych.

Aukcje aut na Bidcar.pl, fot. mat. pras.
Aukcje aut na Bidcar.pl, fot. mat. pras.

Z raportu Rynek samochodów używanych w Polsce wynika, że przy wyborze używanego auta najistotniejsze dla kupujących kryteria to stan techniczny i historia pojazdu.

Szybka transakcja w rynkowej cenie

Tym, co wyróżnia aukcję od ogłoszenia motoryzacyjnego, jest określony termin na składanie ofert. Zazwyczaj aukcje internetowe trwają około tygodnia, czasami do kilkunastu dni. Dzięki temu, aukcyjny model sprzedaży pozwala ustalić między stronami transakcji uczciwą, rynkową i aktualną cenę samochodu.

Znając jego rzeczywisty stan i historię, kupujący nie zaoferuje więcej, niż uzna za stosowne w danej sytuacji. Innymi słowy: trudno przepłacić licytując auto. Ale za to można kupić je taniej, niż się zakładało, jeśli cena ta odpowiada sprzedającemu. 

Poleasingowe.pl - tam można wylicytować samochód, fot. mat. pras.
Poleasingowe.pl - tam można wylicytować samochód, fot. mat. pras.

– Zainteresowani zakupem mają określony czas na złożenie oferty, a sprzedający dostaje realne propozycje zakupu, które odzwierciedlają aktualną wartość rynkową pojazdu – zwraca uwagę Przemysław Wałasz z Poleasingowe.pl. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum