Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Na Black Friday drożały zabawki, ale taniały...rowery

Za nami Black Friday 2021. Czy było to święto oszczędności, podczas którego można było zakupić produkty znacznie taniej, czy raczej święto pozornych obniżek - analizuje Szpiegomat.pl
Reklama

Rok temu branża beauty była jedną z kategorii, w których dochodziło do największych przecen. W tym roku wzrosty cen dotyczyły 32% monitorowanych produktów a spadki tylko 9%. Wiele artykułów do pielęgnacji faktycznie staniało, ale głównie w stosunku do cen, które zostały podwyższone tuż przed Czarnym Piątkiem.

Przykładowo 22 listopada żel pielęgnujący Nivea Diamond Argan Oil Care Shower kosztował 14,99 zł. Następnie cena tego samego artykułu w okresie 23-25 listopada wzrosła do 27,99, by w Black Friday wrócić do poziomu sprzed podwyżki, zaliczając pozornie spektakularny spadek o 46%. Podobnie było w przypadku kremu przeciwzmarszczkowego Nivea Q10 Power. Cena została podniesiona w okresie 23-25 listopada o blisko 31%, aby w Black Friday spaść do pierwotnego poziomu.

Tymczasem tusz do rzęs Collosal Glam Black, który w Black Friday można było kupić o 38% taniej. Przykładami wyjątkowych okazji był także korektor Bobby Brown (obniżka o 54%) oraz podkład Estee Lauder (-25%).

W kategorii AGD spadek cen dotyczył aż 43% produktów. Za przykład niech posłuży Blender Blender kielichowy Russell Hobbs (Retro Red 25190-56), który podczas Czarnego Piątku kosztował 299 zł, a jeszcze cztery dni wcześniej trzeba było za niego zapłacić 20% więcej.

Inny przykład obniżki to Saturator SODASTREAM Duo Biały z dwiema butelkami, który z 599 złotych został przeceniony na 499 zł.

Pojawiały się również produkty, których ceny się nie zmieniły. Co więcej, cena blisko 11% artykułów wzrosła. W niektórych przypadkach najbardziej korzystne oferty przypadały na okres tuż przed Czarnym Piątkiem.

W przypadku RTV 37% produktów doczekało się rozmaitych promocji, wzrost cen dotyczył zaś 12% artykułów z tej kategorii.

Laptop Dell Vostro 5401 doczekał się obniżki o 33%, pozwalając na oszczędność rzędu 1300 złotych. Cena Lenovo Legion 7 spadła o 21 proc. Telewizor Sony Bravia (KD-75XE9005) wspierający technologię 4K w Czarny Piątek był tańszy o 39%.

Black Friday był za to okazją do zakupu roweru. Spadek cen zauważyliśmy w 60% badanych produktów, a podwyżki dotyczyły jedynie 1,5% badanych artykułów. Na rynku pojawiło się wiele promocyjnych ofert, a niektóre obniżki oscylowały w okolicach 20%.

Przykładowo rower KROSS SOIL BOOST 2.0 630 (zielony) w Czarny Piątek można było zakupić za ok. 17849 złotych, podczas gdy 22 listopada cena wynosiła 20 999 zł (-18%). Z kolei model KROSS TRANS HYBRID 6.0 (czarny), kosztujący prawie 13 tys. złotych, mógł poszczycić się 10-procentowym spadkiem ceny.

Podwyżek cen w przypadku rowerów było stosunkowo niewiele. Należy jednak nadmienić, że niektóre tańsze modele, takie jak KROSS HEXAGON (999 zł w dniu 22 listopada) były droższe właśnie w Black Friday. W przypadku wspomnianego modelu cena wzrosła o 25%.

Zabawki i inne produkty dla najmłodszych to kategoria, w której mamy do czynienia ze wzrostem cen (36% produktów w stosunku do 12% artykułów objętych promocją) .

Za przykład niech posłuży zabawka Bright Starst Fikająca małpka, której cena w Black Friday była o 24% wyższa niż 22 listopada. Inne produkty, których ceny wzrosły to m.in. siedzisko Ingenuity Booster Seat BS11576 (+17%) oraz krzesełko do karmienia SmartServe Clayton (+5%).

Jednocześnie o 11-procent potaniał leżaczek Bella Teddy Ingenuity.

Analitycy Szpiegoma.pl przypominają, że w maju 2022 roku ma zostać wdrożona unijna dyrektywa Omnibus. Ma ona na celu wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży takich jak Black Friday. Wedle projektu, przedsiębiorca będzie zobowiązany oznaczyć obok obecnej ceny najniższą cenę produktu, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Dyrektywa może istotnie pomóc ograniczyć nieuczciwe praktyki niektórych sprzedawców, z kolei klient będzie mógł w prosty sposób sprawdzić, czy rzeczywiście ma do czynienia z atrakcyjną przeceną.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum