Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nearshoring odpowiedzią na zerwane łańcuchy dostaw

Rok 2021 był dla magazynów rokiem rekordów. Obecnie całkowite zasoby rynku osiągnęły poziom 23 mln mkw. Co wydarzy się w 2022 roku? Zdaniem ekspertów Colliers, rozwijać się będzie popularność dark stores oraz rynek maszyn paczkowych. W odpowiedzi na problemy z łańcuchami dostaw firmy będą stawiać na nearshoring.
Reklama
  • Pandemia COVID-19 spowodowała, że niektóre z łańcuchów dostaw zostały całkowicie wstrzymane. Wiele zagranicznych firm decyduje się na skracanie łańcucha dostaw, w tym na lokowanie swoich zakładów produkcyjnych bliżej rynku zbytu. To tzw. nearshoring.
  • W przyszłym roku na popularności zyska również koncept „dark store”, czyli centrów dystrybucji i przygotowywania zamówień dla e-commerce - ściśle powiązany z rynkiem magazynowym.

 

Rok 2021 upłynął pod znakiem doskonałych wyników po stronie popytu oraz podaży. Ilość powierzchni w budowie przekroczyła 3,6 mln mkw., co stanowi najlepszy wynik w historii rynku. W III kw. nowa podaż przekroczyła granicę 1 mln mkw., tym samym całkowite zasoby rynku osiągnęły poziom 23 mln mkw. Wysoki wolumen nowej podaży oraz popytu wskazuje, że w 2022 r. rynek magazynowy będzie kontynuował dynamiczny rozwój, a zainteresowanie najemców nieruchomościami przemysłowo – logistycznymi nie będzie słabnąć. Przewiduje się, że w ciągu pierwszych 6 miesięcy przyszłego roku całkowite zasoby powierzchni przekroczą granicę 25 mln mkw.

W 2022 r. udział w popycie brutto firm z sektora e-commerce utrzyma się na wysokim poziomie. Dalszy dynamiczny rozwój czeka usługi kurierskie – na rynku będzie pojawiać się większa liczba automatów paczkowych należących do nowych operatorów logistycznych. Na popularności zyska również koncept „dark store”, czyli centrów dystrybucji i przygotowywania zamówień dla e-commerce - ściśle powiązany z rynkiem magazynowym.

Dalszego rozwoju rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych upatruje się również w trendzie lokowania produkcji bliżej kraju macierzystego czy regionu sprzedaży, czyli tzw. nearshoringu.

- Wiele zagranicznych firm decyduje się na skracanie łańcucha dostaw, w tym na lokowanie swoich zakładów produkcyjnych bliżej rynku zbytu. Pandemia COVID-19 spowodowała, że niektóre z łańcuchów dostaw zostały całkowicie wstrzymane, pozostawiając świat bez pewnych podstawowych towarów. Dlatego też wielu przedsiębiorców nauczonych tym doświadczeniem dąży do zminimalizowania takiego ryzyka, m.in. wdrażając ideę nearshoringu – tłumaczą eksperci Colliers.

W 2022 r. będzie się pojawiało coraz więcej magazynów wybudowanych w nowym standardzie wysokościowym wynoszącym 12 m. Deweloperzy przywiązują również coraz większą wagę do ekologicznych rozwiązań w swoich budynkach. Trend na coraz bardziej „zielone” magazyny będzie silnie rozwijał się również w przyszłym roku.

Na rynku magazynowym pojawią prawdopodobnie się nowi gracze. - Dobra koniunktura na rynku magazynowym w Polsce przyciąga nowych inwestorów i deweloperów. Od początku pandemii pojawiło się już kilku nowych graczy, którzy są obecnie w trakcie budowy swoich pierwszych obiektów przemysłowo-logistycznych, a na przyszły rok zapowiadają dalszą ekspansję – mówią eksperci Colliers.

- W 2022 r. możemy spodziewać się dalszego rozwoju zainteresowania obiektami magazynowymi wśród podmiotów zaangażowanych dotychczas inwestowaniem w inne rodzaje nieruchomości komercyjnych – dodają.

  

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum