Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nowy pomysł rządu - jeden login do wielu serwisów, w tym e-sklepów

Jeden login do urzędów i portali publicznych, a nawet do banków oraz sklepów internetowych. Rząd przedstawił projekt ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. - Celem projektowanej ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej jest zapewnienie Polakom dostępu do usług i portali publicznych za pomocą jednego loginu i hasła - powiedział we wtorek w Sejmie cytowany przez PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Reklama

Jak miałoby wyglądać "jedno hasło do wielu instytucji" w wykonaniu ministerstwa - nie wiadomo. Podobnie, jak nie wiadomo czy wszystkie sklepy internetowe i banki byłyby zainteresowane wdrożeniem takiego systemu. Sama idea budzi wiele wątpliwości - czytamy na WP.

Pomysł całkowicie przeczy jednej z najważniejszych zasad bezpieczeństwa w sieci - nie korzystać z tego samego hasła w wielu serwisach. Powód jest prosty: w przypadku wycieku danych z jednego portalu, zdobyte hasło otwiera przestępcom dostęp do wszystkich pozostałych. Wpadka np. sklepu internetowego może skończyć się tym, że złodzieje przejmą też konta w mediach społecznościowych czy banku. Dlatego powinno mieć się kilka haseł i często je zmieniać.

Co na to eksperci? Zdaniem Adama Haertle, redaktora naczelnego serwisuZaufanaTrzeciaStrona.pl, ujednolicenie metod logowania jest pożądane. - Konieczność zapamiętywania dziesiątek czy setek haseł powoduje, że osoby, które nie potrafią korzystać z menedżera haseł, wszędzie używają tych samych danych do logowania, wystawiając się na cel cyberprzestępców - mówi w rozmowie z WP Adam Haertle.

Więcej na WP

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum