Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

O co pytają, gdy starasz się o pracę w Allegro, Decathlon i Sephora?

Firma Digitalx.pl zwróciła się do znanych liderów biznesu, przedsiębiorców oraz menedżerów świata e-commerce i digital, aby dowiedzieć się, jakie są ich ulubione i najciekawsze pytania, które lubią zadawać swoim rozmówcom podczas rekrutacji. Wskazali nam nie tylko pytania, ale także dostarczyli uzasadnienia i własne przemyślenia stojące za tymi konkretnymi pytaniami.
Reklama

Jakub Gierszyński - Sephora - e-commerce director: Jakie są 3 pozytywne i 3 negatywne rzeczy jakie mógłbym usłyszeć o Tobie od osób, z którymi współpracowałeś?

Pytanie zadaje w drugiej części rozmowy, kiedy jesteśmy po - small talk - i części dotyczącej doświadczenia zawodowego. Na tym etapie rysuje mi się pierwszy obraz kandydata. Pytanie jest zaprojektowane, aby usłyszeć z perspektywy, kandydata jak go oceniają osoby, z którymi pracował. Staram się przez nie sprawdzić samoświadomość rekrutowanego i poziom jego empatii. Przy tym mogę zderzyć swoje pierwsze odczucia jakie mam na temat mojego rozmówcy.

Wojciech Zięba - Decathlon Polska - E-commerce & Omnichannel Director: Jeżeli mógłbyś być zawodowym sportowcem to jakiej dyscypliny i dlaczego?

Pytanie ma na celu zbadanie naturalnych predyspozycji i cech osobowości kandydata. W jakim środowisku czuje się najlepiej, czy lubi współpracę i grę drużynową, czy raczej dyscypliny indywidualne. Jakiego typu rywalizacja jest mu bliższa, czy chciałbym realizować się w sportach wymagający dużego wysiłku fizycznego, czy raczej precyzji i techniki w działaniu. Dodatkowo sport jest bardzo wdzięcznym tematem do rozwinięcia rozmowy i szerszego zbadania cech osobowości.

Mikołaj Wezdecki - Eobuwie.pl - dyrektor e-commerce: Ile stacji paliwowych jest w Warszawie?

Umiejętność sprawnego analizowania tematu i wyciągania wniosków w oparciu o brak danych. 6

Damian Zapłata - Allegro - COO, Board Member: Co by powiedział na Twój temat ktoś kto Ciebie lubi? Co powiedziała by osoba która za Tobą nie przepada?

Podczas rekrutacji bardzo istotne jest aby nie tylko poznać umiejętności i doświadczenia kandydata/ki, ale również poznać jej/jego osobowość i cechy charakteru. Szczególnie jest to ważne przy rekrutacji liderów, którzy swoja postawą i zachowaniem będą wpływać na kulturę pracy i efektywność zespołów. Tak sformułowane pytanie pozwala kandydatom spojrzeć na siebie oczami innych osób i zrozumieć jak są postrzegane. Dzięki takiej formule pytania, kandydaci/tki potrafią być bardziej spontaniczni i opowiedzieć o sobie z większym dystansem i są bardziej otwarci/te na szczerą rozmowę o swoich cechach charakteru. Często jednak zdarza się, że kandydat/ka mają trudności aby szybko odpowiedzieć na takie pytanie lub potrzebują dłuższej chwili do zastanowienia. Dla mnie to sygnał, że ich świadomość własnego wpływu na otoczenie jest niska. Od efektywnego lidera/ki oczekuje, że rozumie jak jej cechy charakteru mogą wpływać na zespół i jest świadomy/ma jak unikać sytuacji w których mogą one mieć negatywny wpływ na innych pracowników. To doskonałe pytanie na ocenę poziomu inteligencji emocjonalnej.

Remigiusz Chrzanowski - SuperPharm - Digital Director - Board Member: Jakie są trzy rzeczy, które twoim zdaniem powinniśmy zmienić/poprawić jako firma?

Staram się wykorzystywać każdą okazję żeby polepszać doświadczenia zakupowe naszych Klientów. Kandydaci do pracy to bardzo często nasi klienci lub osoby, które zrobiły research nt. naszej firmy, zdarza się, że zwracają nam uwagę na ciekawe elementy do poprawy. Dodatkowo tak postawione pytanie pozwala mi wstępnie sprawdzić czy w trakcie pracy dana osoba będzie miała odwagę żeby wypowiedzieć swoje zdanie, nawet jeżeli będzie ono odmienne/krytyczne względem mojego. Części osób odpowiedź na to pytanie przychodzi z trudem, bo uważają, że nie wypada krytykować firmy. Odpowiedzi typu "moim zdaniem jesteście państwo super firmą" lub "wszystko robicie ekstra" wskazują, że prawdopodobnie dana osoba nie jest przygotowana do spotkania lub w przyszłości będzie się wstrzymywać od wyrażania krytycznych opinii i zachowywać je dla siebie, nawet gdyby mogły one nam pomóc usprawnić doświadczenia zakupowe naszych klientów.

Bartłomiej Sobczak - Empik - dyrektor rozwoju i zarządzania platformy: Jakie wydarzenie w Twoim życiu wywarło na ciebie duży wpływ i dlaczego?

Zadaje to pytanie aby poznać lepiej kandydata zamiast standardowego "powiedz mi coś o sobie". Odpowiadając kandydat tak naprawdę opowiada o życiowych wartościach, które dla kandydata są ważne. Słuchając o danym doświadczeniu mogę dowiedzieć się dlaczego uważa je za ważne i jakie cechy w nim to wykształciło.

Reklama

Inteligentny e-commerce

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum