Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Oferta Amazon wykracza poza usługi e-commerce. Co na to Allegro?

Polskojęzyczna platforma Amazona działa od marca tego roku, internetowy sklep od początku był wymieniany jako główny konkurent Allegro i kandydat do detronizacji wieloletniego lidera polskiego rynku e-commerce. Jednak nie wydaje się, by miało się to szybko wydarzyć – oceniają eksperci Cinkciarz.pl.
Reklama
  • Amazon to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych internetowych platform e-commerce na świecie. W marcu 2021 roku serwis uruchomił polską wersję sklepu, udostępniając setki tysięcy produktów do zamówienia online polskim użytkownikom.
  • Choć platforma kojarzona jest głównie ze sprzedażą dóbr przez internet, oferta amerykańskiego giganta jest zdecydowanie szersza i wykracza poza typowe usługi e-commerce.
  • Amazon zaskoczył klientów w Polsce, ogłaszając bardzo atrakcyjną cenę swojego pakietu Amazon Prime.

 

Amazon w Polsce

Polacy długo musieli czekać na polską wersję sklepu. Nie oznacza to jednak, że byli całkowicie odcięci od tej platformy. Od dawna mogli korzystać z zagranicznych wersji, zamawiając produkty z niemieckiego, brytyjskiego, francuskiego czy nawet amerykańskiego Amazona. Teraz mogą robić zakupy także na polskim Amazonie.

Amerykański gigant stopniowo udostępniał kolejne usługi dla Polaków. Początkowo pojawiła się polska wersja językowa serwisu w niemieckiej wersji sklepu. W tym samym czasie na terenie Polski budowano kolejne centra dystrybucyjne, które obsługiwały zamówienia z całej Europy.

Dopiero w marcu 2021 roku polski Amazon zaczął oficjalnie funkcjonować, a Polacy zyskali możliwość zamawiania towarów i płacenia za nie w podobny sposób, jak na rodzimych i dobrze znanych platformach – m.in. Allegro. To właśnie Amazon był zresztą wymieniany jako główny konkurent Allegro i kandydat do detronizacji wieloletniego lidera polskiego rynku e-commerce.

- Nie wydaje się jednak, by miało się to szybko wydarzyć. Polska wersja Amazona ostrożnie bada rynek i sukcesywnie wprowadza kolejne nowości dla klientów znad Wisły. Nie można więc mówić o nagłej ekspansji, choć kolejne nowości wprowadzane przez giganta e-commerce z pewnością nie pozostają niezauważone przez konkurencję. W sytuacji tej wygrany może być tylko jeden – klient, który skorzysta na atrakcyjnych i rywalizujących ze sobą ofertach dostępnych na polskim rynku platform e-commerce – piszą autorzy raportu Cinkciarz.pl.

Amazon w Polsce – nie tylko platforma e-commerce

Choć platforma kojarzona jest głównie ze sprzedażą dóbr przez internet, oferta amerykańskiego giganta jest zdecydowanie szersza i wykracza poza typowe usługi e-commerce. Firma Jeffa Bezosa produkuje własne urządzenia (np. czytniki e-booków czy inteligentne głośniki z funkcją wirtualnego asystenta), udostępnia serwis VOD i wiele więcej. Oto najważniejsze produkty i usługi marki:

· Czytniki Kindle – czytniki e-booków Kindle to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych urządzeń tego typu. Amazon od wielu lat rozwija tę gałąź swojej działalności, wprowadzając w niej nowe rozwiązania i udoskonalenia dla klientów. Wraz z czytnikami Kindle firma sprzedaje też na swojej platformie e-booki, a nawet oferuje nielimitowany dostęp do wirtualnych książek w ramach miesięcznego abonamentu.

· Amazon Alexa – Alexa to wirtualna asystentka zaprojektowana przez Amazon. Swoim działaniem przypomina Asystenta Google czy Siri, która obecna jest na urządzeniach marki Apple. Alexa potrafi odpowiadać na podstawowe pytania, pomagać w wyszukiwaniu informacji przez internet czy chociażby sterować kompatybilnymi urządzeniami z zakresu inteligentnego domu. Amazon sprzedaje m.in. głośniki Echo i Echo Dot, które pozwalają na wygodną komunikację z Alexą.

· Amazon Prime Video – autorska platforma VOD od Amazonu oferuje w ramach miesięcznego abonamentu dostęp do tysięcy filmów i seriali. Część tych produkcji powstaje specjalnie na zamówienie firmy, przez co nie jest dostępna nigdzie indziej. To ciekawa alternatywa bądź też uzupełnienie np. dla Netfliksa czy HBO GO.

· Amazon Music – usługa streamingu muzycznego, swoim działaniem przypominająca m.in. Spotify, Tidal czy Apple Music. Użytkownik w ramach miesięcznej subskrypcji otrzymuje dostęp do kilkudziesięciu milionów utworów muzycznych.

Amazon Prime – darmowa dostawa bez minimalnej kwoty zamówienia

Jedną ze sztandarowych usług Amazona jest jednak Amazon Prime. Klienci w ramach miesięcznej lub rocznej opłaty otrzymują dostęp do szeregu benefitów, które sprawiają, że zakupy na platformie są bardziej opłacalne. To między innymi:

· Darmowa i szybka dostawa – produkty oznaczone logo Prime można zamówić bez ponoszenia kosztów przesyłki. Część z nich można otrzymać już następnego dnia. Amazon nie określa przy tym minimalnej kwoty zamówienia, co jest przewagą w stosunku do konkurencyjnego pakietu Smart na platformie Allegro.

· Dostęp do Amazon Prime Video – w ramach jednej opłaty użytkownicy otrzymują też dostęp do usługi Amazon Prime Video, czyli wspomnianego już serwisu VOD.

· Darmowe gry – każdego miesiąca w ramach Amazon Prime użytkownicy otrzymują też darmowe gry na PC oraz jedną darmową, comiesięczną subskrypcję wybranego przez siebie kanał na platformie Twitch.

· Dostęp do wyjątkowych okazji – subskrybenci Amazon Prime otrzymują też dostęp do specjalnych okazji, przygotowanych tylko dla nich, w tym m.in. do corocznej wyprzedaży Prime Day.

Ile kosztuje Amazon Prime?

Amazon zaskoczył klientów w Polsce, ogłaszając bardzo atrakcyjną cenę swojego pakietu. Amazon Prime można opłacać co miesiąc lub zapłacić za cały rok z góry. Pierwsza opcja kosztuje 10,99 zł miesięcznie. Bardziej opłacalny jest więc plan roczny, który kosztuje 49 złotych.

Osoby niezdecydowane mogą też skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego Amazon Prime, by przetestować wszystkie możliwości tej usługi i zdecydować, czy wykupić do niej płatny dostęp.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum