Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Oszuści wykorzystują opcję „Pay Safely” w ogłoszeniach na eBay

Portal ogłoszeń jest popularny do kupowania lub sprzedawania różnych rzeczy. Ale oszuści również upatrują w tym swojej szansy i próbują oszukać nie tylko kupujących, ale i sprzedających. Od pewnego czasu wykorzystują opcję „Zapłać bezpiecznie”, aby oszukać niczego niepodejrzewających użytkowników.
Reklama

Jako powód tego ostrzeżenia rzecznicy konsumentów podali sprawę konsumenta, który oferował bilety do sprzedaży. Prospekt chciał sfinalizować zakup, korzystając z opcji „Zapłać bezpiecznie”. Według NDR sprzedawca otrzymał następnie SMS-a z informacją, że oba bilety zostały opłacone. Następnie powinna potwierdzić otrzymanie płatności za pomocą linku. Po przekierowaniu za pośrednictwem odsyłacza trafiali na stronę internetową, która wyglądała łudząco podobnie do oryginału, ale była fałszywa. Sprzedający wpisał tam dane swojej karty kredytowej, aby kupujący mógł przelać na nią pieniądze. Zamiast przelewu na swoje konto otrzymała debet w wysokości 3000 euro.

 

 

 

Nie klikaj w linki z SMS-ów i e-maili

Centrum doradztwa konsumenckiego przestrzega zatem przed klikaniem w linki w SMS-ach czy e-mailach, a przede wszystkim przed podawaniem w ten sposób jakichkolwiek danych osobowych. Opcja „Zapłać bezpiecznie” zapewniłaby bezpieczną ochronę kupującym i sprzedającym – ale tylko funkcja wiadomości portalu ogłoszeń musiałaby być używana bezpośrednio. 

 

Rzecznicy konsumentów doradzają również sprzedawcy, aby zawsze sam wybierał metodę płatności i wcześniej zajmował się konkretnym przetwarzaniem. Nadal najbezpieczniej jest odebrać przedmiot za bezpośrednią opłatą gotówkową. Jeśli przedmiot może być tylko wysłany, należy użyć bezpiecznej metody płatności, a przedmioty należy wysyłać tylko z ubezpieczoną wysyłką i śledzeniem. Jest to ważne, aby móc w przyszłości dochodzić ewentualnych roszczeń.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum