Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PARP: 60 mln zł ze środków UE na przyciągnięcie zagranicznych start-upów

Rusza konkurs, którego celem jest przyciągnięcie do Polski zagranicznych start-upów - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Budżet konkursu to 60 mln zł ze środków Unii Europejskiej.
Reklama

Jak czytamy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczyna nabór wniosków w konkursie "Programy Akceleracyjne - Poland Prize". Jest on adresowany do operatorów, którzy będą sprowadzać do Polski zagraniczne start-upy i pomagać im w nawiązaniu współpracy z partnerami biznesowymi. Budżet konkursu to 60 mln zł ze środków unijnych, a minimalna wartość składanych projektów to 7 mln zł. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach działania 2.5. Nabór wniosków - jak napisano - potrwa do 9 grudnia 2020 r.

Wskazano, że celem programu jest znalezienie operatorów programów akceleracyjnych, którzy dysponują międzynarodowym doświadczeniem we wspieraniu start-upów i potrafią efektywnie współpracować z partnerami biznesowymi. Ich zadaniem będzie wyszukanie najciekawszych zagranicznych młodych firm o odpowiednim potencjale wzrostu i sprowadzenie ich do Polski.

"Poland Prize tworzy dogodne warunki dla zagranicznych start-upów chcących rozwijać swój biznes w Polsce. Dzięki dopływowi nowych, technologicznych spółek chcemy budować potencjał i różnorodność polskiego rynku, podnieść jego atrakcyjność w Europie i na świecie - mówi cytowany w informacji dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP Marcin Seniuk. Dodaje, że zachętą do nawiązania relacji biznesowych i prowadzenia działalności w Polsce jest m.in. dofinansowanie rozpoczęcia działalności i wsparcie akceleratorów.

Wybrani operatorzy - jak wskazano - przeprowadzą dwa etapy programu. W pierwszym pozyskane start-upy, po założeniu spółki w Polsce, mogą otrzymać grant w wysokości do 50 tys. zł. Ta kwota ma pokryć koszty 3-miesięcznych działań niezbędnych do rozpoczęcia biznesu w naszym kraju i jego dalszego rozwijania (budowa zespołu, podnoszenie kompetencji, nawiązywanie relacji, promocja, pozyskanie partnera). Ten etap uwzględnia także wsparcie opiekuna start-upu - concierge.

Napisano, że w drugim etapie programu start-upy, które skutecznie nawiązały współpracę z partnerem biznesowym, będą mogły otrzymać grant w wysokości do 250 tys. zł. To wsparcie na pokrycie kosztów działań w zakresie akceleracji (trwających do 10 miesięcy i niezbędnych dla przeprowadzenia pilotażowego wdrożenia ich rozwiązań u odbiorcy technologii) i/lub pozyskanie przez start-up kapitału od inwestora.

Zaznaczono, że akceleratory będą oferowały również start-upom wsparcie w fazie postakceleracji, np. poprzez kontynuację lub rozszerzenie wybranych działań rozwojowych. Wybrane akceleratory powinny być gotowe do uruchomienia swoich programów akceleracyjnych w marcu 2021 r.

Przypomniano, że jest to druga odsłona konkursu, którego pilotażowa wersja - zrealizowana w latach 2018-2020 - pomogła sprowadzić do Polski ponad 100 młodych spółek. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum