Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PayLane wprowadza usługę Apple Pay dla e-commerce

PayLane, spółka wchodząca w skład grupy Polskie ePłatności, wprowadza na polski rynek e-commerce usługę Apple Pay.
Reklama

Bezpieczeństwo i prywatność są rdzeniem Apple Pay. Podczas korzystania z karty kredytowej lub debetowej w Apple Pay, rzeczywiste numery kart nie są przechowywane na urządzeniu ani na serwerach Apple. Zamiast tego przypisywany jest unikalny numer konta urządzenia, zaszyfrowany i przechowywany w zabezpieczony sposób. Każda transakcja jest autoryzowana za pomocą jednorazowego, unikatowego kodu bezpieczeństwa.

 – Robimy w naszej grupie wszystko, aby wprowadzać innowacje na rynku płatności on-line jako pierwsi. Dziś udowadniamy to po raz kolejny – mówi Jarosław Mikos, prezes zarządu Polskich ePłatności.

Apple Pay to łatwa do skonfigurowania metoda płatności online. W sklepach Apple Pay działa z iPhone SE, iPhone 6 i nowszymi, a także Apple Watch.

Zakupy online w aplikacjach oraz na stronach internetowych akceptujących Apple Pay są bardzo łatwe. Potwierdzenie płatności następuje przez Touch ID lub dwukrotne kliknięcie przycisku bocznego i spojrzenie na iPhone X w celu uwierzytelnienia za pomocą Face ID. Korzystając z usługi Apple Pay, nie ma potrzeby ręcznego wypełniania długich formularzy lub wielokrotnego wpisywania dodatkowych informacji. Za produkty i usługi można zapłacić za pomocą urządzenia mobilnego lub – w komputerze – za pomocą przeglądarki Safari.

Za pomocą Apple Pay można również zapłacić na wszystkich terminalach Polskich ePłatności.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum