Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pointpack zmienia profil działalności

Kupno firmy P2A może być problematyczne dla Pointpack – uważają analitycy Ipomema. Ich zdaniem, tak duży i prawdopodobnie jednorazowy kontrakt na dostawę maszyn paczkowych (APM) czasowo ogranicza generację gotówki, wprowadza całkowicie nowe ryzyka operacyjne i zmienia profil spółki.
Reklama

- Wraz z kupnem udziałów w P2A Pointpack z przytupem wszedł w nowy obszar dostaw automatów, który wcześniej tylko próbował rozwijać w ramach programu pilotażowego. Chociaż kontrakt P2A z Pocztą Polską znacząco zmieni obraz wyników spółki, jesteśmy ostrożni co do całościowego pozytywnego wpływu na Pointpack – napisali analitycy Ipopema w raporcie z 4 lipca.

Ich zdaniem, konsolidacja P2A przeniesie przychody spółki na inny poziom, ale nie będzie miała wpływu na podstawowy biznes.

Biorąc pod uwagę nasze spojrzenie na podstawowy biznes podtrzymujemy rekomendacje KUPUJ i obniżamy wartość godziwą do PLN 55.00ps (z wcześniejszych PLN 60.00ps), co implikuje 44% potencjału wzrostu. Na naszych prognozach Pointpack jest handlowany na mnożniku P/E 6.3x/5.0x dla odpowiednio 2022E/2023E.

Zaangażowanie w P2A zmieni profil spółki

20 maja 2022 Pointpack nabył ok. 51 proc. udziałów w P2A BOX sp. z o.o., dostawcy automatów paczkowych z rozwiązaniami chmurowymi, który ma kontrakt z Pocztą Polską na dostawę i utrzymanie ok. 2 tys. APMów (o szacowanej wartości kontraktu 240 mln zł przez kilka lat). - Chociaż Pointpack zapłacił za udziały cenę bliską wartości księgowej (kilka tysięcy zł), za efektywną cenę nabycia postrzegamy dodatkowe 10 mln zł wydane na obligacje kupione od jednego z udziałowców P2A – tłumaczą analitycy.

Ponadto, Pointpack szacuje, ze w związku z kupnem P2A będzie potrzebował do ok. 30 mln zł gotówki.

- Ogólnie postrzegamy zaangażowanie w P2A negatywnie ze strategicznego punktu widzenia, gdyż naszym zdaniem tak duży i prawdopodobnie jednorazowy kontrakt na dostawę APMów czasowo ogranicza generacje gotówki, wprowadza całkowicie nowe ryzyka operacyjne i zmienia profil spółki – czytamy w raporcie.

Ipopema, ze względu na dokonana akwizycję P2A, podwyższyła swoją prognozę przychodów Poinpack w 2022 roku i 2023 roku do odpowiednio 103,3 mln zł i 154,4 mln zł (wcześniej prognoza zakładała odpowiednio 59,5 mln zł i 74,4 mln zł).

Jednak na poziomie wyników analitycy zakładają, że wpływ P2A zostanie skompensowany wyższymi kosztami oraz spowolnieniem związanym z oczekiwaną recesją w pierwszym półroczu 2023 roku. Prognoza zysku netto w 2022 roku została podniesiona do 6,8 mln zł, a w 2023 roku do 8,5 mln zł (z odpowiednio 6,4 mln zł i 7 mln zł założonych wcześniej).

Jednocześnie, analitycy Ipopema, podtrzymali rekomendację KUPUJ i obniżyli wartość godziwą akcji do 55 zł, z wcześniejszych 60 zł.

Autorem raportu jest Marcin Nowak.

Reklama

Inteligentny e-commerce

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum