Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ponad milion klientów Allegro Pay

Wdrożona przez Allegro w 2020 r. usługa buy-now-pay-later nieprzerwanie zyskuje na popularności. Liczba klientów Allegro Pay przekroczyła już 1 milion, a w samym tylko trzecim kwartale 2022 roku udzielono za jej pośrednictwem pożyczek na kwotę 1,4 mld złotych, czyli 156 proc. więcej w ujęciu rocznym.
Reklama
  • Dzięki Allegro Pay na platformie Allegro można robić zakupy z płatnością odroczoną do 30 dni, a także rozłożyć ją na miesięczne spłaty.
  • Decyzja o przyznaniu środków na zakupy podejmowana jest nawet w mniej niż minutę dzięki między innymi wsparciu Asseco Poland. W systemie Asseco przetwarzane są wszystkie kontrakty zawierane w ramach Allegro Pay. 

Core System as a Service

Ważnym elementem Allegro Pay jest platforma Asseco Core Banking Solution, wnosząca gotowe rozwiązania sprawdzone z sukcesem w obszarze bankowym i uwzględniająca schematy księgowe Allegro. Firma Asseco, partner technologiczny Allegro Pay, zapewniła nie tylko moc obliczeniową i odpowiednie oprogramowanie, ale również zespół specjalistów wspierający działalność w trybie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Usługa jest świadczona według schematów Software as a Service, opracowanych na potrzeby instytucji finansowych, gdzie płatność odbywa się w modelu subskrypcyjnym.

Jesteśmy w stanie przetworzyć 50 umów na sekundę. Średnio jest to 10 mln dokumentów miesięcznie. System Asseco m.in. przygotowuje harmonogram spłat, oblicza i księguje odsetki, rejestruje wypłatę kredytu, obsługuje rozliczenie spłat, nalicza zaległości, czy przetwarza księgowania. Co ważne, sprzedawca od razu otrzymuje całą kwotę i nie musi czekać na kolejne raty wpłacane przez kupującego. Asseco nie przechowuje żadnych danych użytkowników Allegro w ramach własnej infrastruktury centrum danych – tłumaczy Bartłomiej Bartosiewicz, Business Development Director w Asseco Poland.

Dalszy wzrost płatności odroczonych na horyzoncie

Usługi BNPL (Buy Now Pay Later) są nie tylko wygodne dla klientów, ale także pozwalają sprzedawcom przyciągnąć nowe grupy konsumentów, a platformom e-commerce zwiększyć liczbę transakcji. Jak wynika z raportu „Koszyk Roku 2022” niemal 75 proc. największych e-commerce’ów posiada odroczone płatności. Eksperci Allegro nie mają wątpliwości, że wzrost płatności BNPL jest wyraźnym trendem w branży handlu internetowego.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum