Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Program ochrony kupujących w e-sklepie. Startują e-mediacje wzorowane na Amazon i Allegro

Przy sądzie polubownym Ultima RATIO wystartowało centrum mediacji online. Oferuje program ochrony kupujących, będący rozwiązaniem dla sklepów prowadzących sprzedaż internetową.
Reklama
  • Zakłada, że spory z kupującymi rozstrzygać będą niezależni mediatorzy sądowi a składanie skarg odbywać się będzie w witrynach sklepów.

    Honorową mediatorką i ambasadorką Centrum jest Joanna Jabłczyńska, radca prawny i aktorka.

 

Jeden system zgłaszania problemów

Podobne programy ochrony kupujących już od dawna działają na największych platformach handlowych, takich jak Amazon czy Allegro. W sklepach internetowych były jednak do tej pory niedostępne. W rezultacie klienci często wybierali właśnie platformy, bo tam czuli się pewniej. Nowy program Ultima RATIO ma to zmienić. Pomysłodawcy proponują jeden system zgłaszania problemów i mediacje online. Centrum jest już wpisane do rejestru UOKiK i notyfikowane Komisji Europejskiej.

Reklamacje w zewnętrznym systemie

Sklepy uczestniczące w programie instalują na swojej stronie widget Ultima RATIO. Pozwala to ich klientom składać skargi dotyczące zakupów. Podobnie jak w przypadku platform handlowych, problemów nie zgłasza się sprzedającemu. Klienci zgłaszają je wyspecjalizowanej jednostce, która posiada narzędzia do ich szybkiego załatwiania. Rozmowa przebiega „pod okiem” tej jednostki a sprzedający jest „tylko” stroną postępowania. Mediatorami w takiej e-mediacji są notariusze, adwokaci, radcowie prawni i inne osoby posiadając wykształcenie prawnicze.

Sklepy honorują decyzje mediatorów 

Podobnie jak w przypadku platformach handlowych, i tutaj sklep powinien zastosować się do przedstawionej przez mediatora propozycji. Jeżeli tego nie zrobi, Centrum może zerwać współpracę.

 - Aby zaoferować klientom program ochrony kupujących, sklep powinien wykupić miesięczny abonament w wysokości od 199 zł netto. Aktualnie klient, mając do wyboru: kupić dany produkt w sklepie lub na platformie, najczęściej decyduje się na to drugie rozwiązanie. Tam czuje się bezpieczniej. Dzięki programowi jest szansa, by to zmienić - mówi Robert Szczepanek, pomysłodawca rozwiązania, prezes zarządu Causa Finita S.A., operatora Centrum. 

Ultima RATIO., Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny działa od 3 lat przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP i rozstrzyga sprawy wyłącznie online. Nie ma konieczności stawiania się gdziekolwiek czy fizycznego dopełniania jakichkolwiek formalności – wszystkie czynności można wykonać bez wychodzenia z domu czy biura, o dowolnej porze. Arbitrami Ultima Ratio są notariusze, adwokaci i radcowie prawni. Mają na wydanie wyroku statutowo 3 tygodnie, choć jak pokazuje praktyka średni czas, jaki upływa od złożenia pozwu do rozstrzygnięcia sprawy, to 19 dni.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum