Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przesyłki kurierskie to 20 proc. usług Poczty Polskiej. Spółka chce je rozwijać

80 proc. przychodów Poczty Polskiej generują usługi tradycyjne, jak przesyłki listowe, 20 proc. usługi perspektywiczne, jak przesyłki kurierskie - wynika z informacji spółki. Poczta zamierza odwracać te proporcje; w ciągu 3 lat przeznaczy 1,2 mld zł na inwestycje w automatyzację, cyfryzację i logistykę.
Reklama

Jak podano, do końca tego roku Poczta Polska przeznaczy 400 mln zł na inwestycje w automaty paczkowe, cyfryzację, logistykę i automatyzację procesów. W ciągu trzech lat spółka planuje przeznaczyć 1,2 mld zł na inwestycje w zakresie automatyzacji, cyfryzacji i rozbudowy architektury sieci logistycznej.

Spółka podkreśliła, że poziom inwestycji w relacji do przychodów Poczty Polskiej ma przekroczyć dotychczasowe średnie dla innych operatorów pocztowych. W 2019 r. wyniósł 1,2 proc., rok później (w 2020 r.) wzrósł do 3,4 proc. W latach 2021-2023 poziom inwestycji w relacji do przychodów wyniesie ok. 5,8 proc. i przewyższy dotychczasowe nakłady ponoszone przez Pocztę Polską.

"Obecnie aż 80 proc. przychodów Poczty Polskiej generują usługi uznawane za nierozwojowe, takie jak obsługa wolumenu listowego, a tylko ok. 20 proc. - usługi perspektywiczne. Te proporcje zarząd spółki zamierza konsekwentnie odwracać" - zaznaczono w informacji. Podano, że analiza trendów rynkowych wykazuje średnioroczne wzrosty rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczek (KEP) na poziomie 15-16 proc., co tworzy dogodne warunki do rozwijania tych usług. Stale rośnie liczba transakcji realizowanych drogą on-line, podobnie jak liczba sklepów internetowych. Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat rynek e-commerce w Polsce osiągnie wartość brutto na poziomie 162 mld zł, utrzymując dwucyfrowe tempo corocznego wzrostu - wskazano.

Jednocześnie poinformowano, że w 2022 r. operator będzie kontynuował współpracę z Lidlem w zakresie doręczania przesyłek.(PAP)

kmz/ drag/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum