Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

"Rosyjski Google" uruchomił dostawy posiłków za pomocą robotów

Nazywany "rosyjskim Google'em" koncern technologiczny Yandex uruchomił w Moskwie usługę dostarczania posiłków przez autonomiczne roboty-łaziki: Yandex.Rover. Na ulice wprowadzono już 20 takich maszyn.
Reklama

W pełni zautomatyzowane samojezdne łaziki o nazwie Yandex.Rover rozpoczęły w środę dostarczanie klientom posiłków zamawianych w restauracjach z okolic Placu Białego w centralnej części rosyjskiej stolicy. Pilotażowe testy robotów były prowadzone od wczesnej jesieni br. Obszar ich działania ma być sukcesywnie powiększany - odnotowuje agencja Reutera.

Łaziki Yandeksu zastępują kurierów rozwożących posiłki. Po załadowaniu przesyłki do wnętrza robota przez restaurację obsługującą zamówienie w ramach aplikacji Yandex.Eats, łazik rusza pod wskazany adres. Na miejscu odbiorca otwiera przy pomocy swojego smartfona klapę chroniącą przestrzeń, w której przewożone jest zamówienie.

Yandex od początku pandemii COVID-19 odnotował spadki w kluczowych dla swojej dotychczasowej działalności oddziałach reklam internetowych i usług transportowych. Straty poniesione w tych sektorach zrekompensował sobie jednak przez znaczny wzrost zainteresowania usługami dostawczymi. Wiosenny lockdown sprawił, że od marca liczba użytkowników usług dostawczych Yandeksu wzrosła o ok. 75-proc. Więcej osób zaczęło też korzystać z wyszukiwarki internetowej firmy, a także z jej platformy blogowej i usług strumieniowania wideo - donosił w maju "Financial Times".

Nazywany "rosyjskim Google'em" Yandex jest jedną z niewielu światowych firm zapewniających wyszukiwarkę internetową, które w dalszym ciągu utrzymują dominującą pozycję na rodzimym rynku. W ostatnich latach spółka z powodzeniem zdywersyfikowała ofertę. Dzięki temu ograniczyła rozwój Ubera w Rosji, zapewniając własną alternatywę dla przewozu osób, zainwestowała miliard dolarów w sklep internetowy okrzyknięty "lokalnym Amazonem", stworzyła asystenta głosowego Alisa i wyprodukowała treści dla własnej platformy strumieniowania wideo Kinopoisk - wymienia "FT".

Wybuch pandemii sprawił, że niektóre plany rozwoju Yandeksu zostały całkowicie zamrożone, np. działania usługi car-sharingowej Yandex Drive zawieszone decyzją władz Moskwy. Duży wzrost zanotowała za to aplikacja dostaw jedzenia Yandex.Eats. Na platformie tej obecnych jest już przeszło 20 tys. moskiewskich restauracji.

Koncern uruchomił także nową usługę Lavka, dostarczającą do klientów zakupy spożywcze. Wyróżnia się ona błyskawicznym czasem realizacji zamówień - podczas gdy konkurencja dostarcza zakupy najszybciej w dniu złożenia zamówienia, rozległa sieć logistyczna Lavki pozwala na przeprowadzenie dostawy w 10-15 minut. Do pomocy w jej prowadzeniu zaangażowano początkowo kierowców, którzy przed epidemią zajmowali się przewozem osób, a obecnie zmagali się z brakiem zleceń. Obecnie zaczynają zastępować ich łaziki-roboty.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum