Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Shopee zweryfikuje sprzedawców: liczy się obsługa klienta, terminowość i brak podróbek w ofercie

Od początku lipca działający na platformie Shopee sprzedawcy podlegają rozszerzonym kryteriom oceny. Wysoka jakość obsługi klienta, terminowość dostaw, a także brak w ofercie produktów zakazanych, podróbek, czy też unikanie spamu, mogą zapewnić sklepowi odznakę super sprzedawcy. Program ma przede wszystkim sprawić, że kupujący będą mogli trafić wprost do zaufanych i sprawdzonych sklepów na platformie.
Reklama

Liczba polskich sprzedawców zarejestrowanych na Shopee rośnie z każdym dniem - obecnie są to już dziesiątki tysięcy firm, oferujących miliony różnych produktów. Shopee starając się pozyskać polskich klientów, uruchamia programu Super Sprzedawca oraz rozszerza kryteria, zgodnie z którymi oceniane są sklepy na platformie.

Program Super Sprzedawca ma być zachętą dla firm sprzedającym na platformie, aby dbały o wysoką jakość obsługi klienta i oferowanych produktów, w zamian za większą widoczność na platformie. Sklepy, które zostaną odznaczone jako Super Sprzedawcy, wybierane są przez Shopee na podstawie analizy kilku czynników, takich jak:

  • Jakość obsługi klienta
  • Szybkość i terminowość dostawy
  • Oceny uzyskane przez sklep w recenzjach użytkowników
  • Jakość i oryginalne pochodzenie oferowanych produktów

Widoczna dla wszystkich użytkowników odznaka Super Sprzedawcy podnosi wiarygodność sklepu, zapewnia dodatkową widoczność na platformie, a także pozwala uzyskać większe wsparcie marketingowe i operacyjne ze strony Shopee. Kupujący mogą z łatwością znaleźć odznaczone w ten sposób sklepy, wybierając w wyszukiwarce odpowiedni filtr.

Reklama

Inteligentny e-commerce

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum