Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Shoper: Amazon nie zmienił rynku. Wciąż kluczowy dla e-sprzedawców jest własny sklep

W 2021 roku więcej przedsiębiorców wybrało sklep internetowy jako główną działalność zawodową niż było to rok wcześniej. Rośnie także liczba osób pracujących na co dzień przy obsłudze sklepów online.
Reklama
  • Dla ponad 26% ankietowanych prowadzony przez nich sklep internetowy jest głównym źródłem dochodu. Dla 63% – stanowi dodatkową formę zarobku.
  • 52% właścicieli sklepów internetowych sprzedaje za pośrednictwem innych, internetowych kanałów sprzedaży. Najbardziej rozpoznawalne są: Allegro (47% odpowiedzi) oraz Facebook (35% wskazań).
  • Wraz z wejściem Amazona nie doszło do radykalnych zmian na polskim rynku. To własny sklep internetowy wciąż jest fundamentem biznesu.

Z analizy Shoper za 2021 rok wynika, że dla ponad 26% ankietowanych prowadzony przez nich sklep internetowy jest głównym źródłem dochodu. Dla 63% – stanowi dodatkową formę zarobku. W porównaniu z 2020 rokiem, kiedy te wyniki wyglądały odpowiednio: 21% i 66%, przybyło więc przedsiębiorców, którzy wybrali sklep internetowy jako swoją główną działalność zawodową.

Rośnie także liczba osób pracujących na co dzień w sklepach online. 48% pytanych przez Shoper właścicieli prowadziło w 2021 roku swoje sklepy samodzielnie (53% w 2020 r.). 25% przyznało, że prowadzi je wspólnie z jedną osobą (członkiem rodziny czy wspólnikiem, 28% w 2020 r.), a 14% – że zatrudnia do pięciu pracowników (wzrost z 12% w 2020 r.). W sklepach 13% badanych zatrudnionych było więcej niż pięciu pracowników (7% w 2020 r.).

Sklep internetowy fundamentem biznesu

Z raportu Shoper wynika również, że 32% właścicieli sprzedaje tylko w obrębie strony swojego sklepu, 28% sprzedaje oprócz strony www także w sklepie stacjonarnym, a 52% za pośrednictwem innych, internetowych kanałów sprzedaży.

Wśród tych ostatnich, sprzedawcy na pierwszym miejscu wymieniali Allegro (47% odpowiedzi). Bardzo popularna jest również sprzedaż przez Facebooka (35% wskazań). Mniejszym zainteresowaniem cieszą się marketplace’y takie jak Mustache, Pakamera czy Etsy (11%) oraz porównywarki cen (9%). Na Amazonie, który oficjalnie otworzył się w Polsce w 2021 roku, sprzedaje 3% właścicieli sklepów Shoper biorących udział w badaniu. To tyle samo, co w badaniu z 2020 roku, jeszcze przed oficjalnym wejściem marki na nasz rynek.

Amazon nie zmienił rynku

- Wedle naszych prognoz, wraz z wejściem Amazona nie doszło do radykalnych zmian na polskim rynku. Rok temu spodziewaliśmy się, że amerykańska platforma zdobędzie popularność i stanie się dobrym miejscem dla właścicieli e-biznesów, jednak nie w błyskawicznym tempie i nie dla każdego – komentuje Artur Halik, Head of Sales w Shoper.

- To własny sklep internetowy pozwala wyróżnić się ofertą i zbudować przewagę konkurencyjną. Oczywiście trzeba wykorzystać także dodatkowe kanały dotarcia, m.in. sprzedaż wielokanałową. W Shoper nawiązaliśmy ostatnio m.in. współpracę z Shopee - dzięki czemu sprzedawcy mogą oferować swoje produkty także w tym kanale – komentuje Artur Halik.

Reklama

Inteligentny e-commerce

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum