Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sklep PGG dostanie więcej węgla. Cena? O połowę niższa od tej w składach węgla

Połowa dziennej produkcji węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej trafia obecnie do indywidualnych odbiorców, ogrzewających swoje domy węglem. "Proporcja na korzyść klienta indywidualnego będzie rosła" - zadeklarował prezes największej górniczej spółki Tomasz Rogala.
Reklama

W marcu br. PGG wprowadziła możliwość zakupu węgla opałowego luzem w swoim sklepie internetowym, gdzie wcześniej oferowano jedynie paczkowany ekogroszek. Jak przekazała spółka, oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców, a popyt jest większy od dostępności węgla. Zachętą jest m.in. cena nawet dwukrotnie niższa w porównaniu do prywatnych składów opałowych - podkreślono.

"Ceny producenta są dużo bardziej atrakcyjne od tego, co dzieje się na rynku - stąd ten popyt. Ale sprzedaż trwa ciągle, sprzedajemy (na rzecz odbiorców indywidualnych - PAP) połowę dziennej produkcji. Zapewniam, że ta proporcja na korzyść klienta indywidualnego będzie rosła. Wymaga to z naszej strony bardzo dużej aktywności pod względem przygotowania logistycznego, bo nagle obsługujemy kilkadziesiąt tysięcy klientów. Cały czas wypełniamy ten rynek" - powiedział prezes PGG w środowej rozmowie na antenie regionalnego Radia Piekary.

Esklep PGG bije rekordy sprzedaży

Rogala przypomniał, że np. sześć lat temu za pośrednictwem sklepu internetowego PGG sprzedawała jedynie ok. 6000 ton węgla rocznie, podczas gdy obecnie jest to ok. 100 tys. ton, zaś sklep obsłużył już ok. 25 tys. klientów.

"Każdego dnia zmniejsza się liczba osób, które są zagrożone tym, że miałyby nie otrzymać węgla" - zapewnił prezes PGG, oceniając, iż dopiero za jakiś czas możliwa będzie rzetelna ocena tego, na ile na krajowym rynku występuje niedobór węgla i jaka jest jego skala.

Szef największej górniczej spółki przyznał, iż rezygnacja z importu węgla z Rosji może powodować niedobór surowca, ocenił jednak, że będzie on uzupełniany zarówno zwiększaniem krajowej produkcji (PGG planuje w tym roku wzrost wydobycia węgla o ok. 600-700 tys. ton), jak i importem z innych kierunków.

Odnosząc się do szacunków, mówiących o ok. 11 mln ton możliwego niedoboru węgla na rynku w tym roku, prezes przypomniał, iż w pierwszych kilku miesiącach roku do Polski wpływał jeszcze węgiel ze Wschodu, obecnie zaś rośnie zarówno krajowa produkcja, jak i import z innych krajów. Rogala ocenił, iż do informacji o potężnych brakach węgla należy podchodzić ostrożnie.

"Musimy sprawdzić, na ile ten niedobór wynika z rzeczywistego braku pokrycia, a na ile jest wywoływany różnego rodzaju artykułami i oświadczeniami" - powiedział w Radiu Piekary Rogala.

Argumentował, że informacje dotyczące braków węgla z reguły generują wzmożony popyt, a co za tym idzie - wyższą cenę. Przypomniał, iż obecnie PGG sprzedaje węgiel opałowy za ok. 1000 zł za tonę, podczas gdy w składach opałowych jest to nawet 2,5 tys. zł.

Reklama

Inteligentny e-commerce

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum