Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sposób na zwroty w e-commerce? Nowy startup ma odpowiedź

Zwroty to od lat męczący temat, dla sklepów internetowych wiążą się z dodatkowymi kosztami, dodatkową emisją CO2 i ewentualnie odpadami kartonowymi lub plastikowymi. Niemniej jednak zwroty są integralną częścią obsługi klienta dla wielu firm e-commerce. Jednak tam, gdzie pojawia się problem, tam też pojawia się problem na biznes. Firma Keepoala postanowiła organizować konkursy dla klientów, którzy nie dokonują zwrotów. Czy nowy startup przyjąłby się również w Polsce?
Reklama

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze zwrotami. Z jednej strony możemy nadal zajmować się zwrotami jak dotychczas. Z drugiej strony możemy skorzystać z innowacyjnego podejścia monachijskiego startupu Keepoala GmbH.

Firma została założona w czerwcu ubiegłego roku przez Sebastiana Engel-Wolfa, Tjarka Metznera – byłego kierownika FlixBusa oraz Eika Lämmerhirta. Nawiasem mówiąc, nazwa firmy pochodzi od słów „zachowaj” oznaczających „zachowaj coś” i koala. Podstawowa idea startupu - każdy, kto utrzymuje swoje zamówienie online, powinien również z niego skorzystać.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2021, a dokładniej przed Czarnym Piątkiem, Keepoala po raz pierwszy pojawiła się publicznie - z odpowiednią aplikacją na smartfony dla systemów operacyjnych iOS i Android oraz ogłoszeniem pierwszych uczestniczących sklepów internetowych. W marcu 2022 r. firma zabezpieczyła średnio sześciocyfrową kwotę w ramach finansowania wstępnego.

Zakupy z niewielką liczbą zwrotów: pozytywne zachęty powodują zmiany w zachowaniu

- Jako zespół założycielski nie wywodzimy się z branży e-commerce. Jednak w codziennym życiu zauważyliśmy w sobie iw naszych bliźnich, jak beztrosko i naturalnie podchodzimy do tematu zwrotów. Kiedy przyjrzeliśmy się bliżej liczbom i przyczynom, zauważyliśmy wielkość obciążeń środowiskowych, odpadów i kosztów wynikających z rocznych zwrotów, zauważa Eik Lämmerhirt, jeden z założycieli Keepoala.

 

- W porównaniu do rozwiązań, które dbają o "rozmiarówkę" i rekomendacje rozmiarów, chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, które koncentruje się na ignorowanych, behawioralnych przyczynach zwrotów, takich jak „wiele zamówień tego samego artykułu” lub motywach emocjonalnych, takich jak „produkt nie spełnia oczekiwania". Badania pokazują, że pozytywne zachęty i normy społeczne mogą być wykorzystane do zainicjowania zmiany w zachowaniu lub uwrażliwieniu w kontaktach z zasobami, dodaje. 

Jak działa unikanie zwrotów za pośrednictwem platformy Keepoala?

Klienci otrzymują punkty za zamówienie modowe online, które nie jest zwracane, wówczas unikamy niepotrzebnej emisji CO2 i odpadów poprzez unikanie zwrotów. Po zarejestrowaniu się w programie użytkownicy mają dwie możliwości złożenia zamówienia: albo skanują etykietę zwrotną dołączoną do zamówienia, albo składają zamówienie w jednym ze sklepów partnerskich Keepoala. 

Sumę punktów uzyskuje się, jeżeli zamówienie nie zostało zwrócone po upływie okresu zwrotu. Status zwrotu jest sprawdzany automatycznie przez połączenie wtykowe systemu sklepu lub poprzez sprawdzenie numerów przesyłek. 

Jeśli musimy coś zwrócić, możemy zdobyć część łącznej liczby punktów, podając powody zwrotu za pośrednictwem aplikacji. Dzięki uzyskanym w ten sposób danym firma może pomóc sklepom partnerskim udoskonalić ich produkty lub prezentację produktów, aby za pomocą kolejnej dźwigni obniżyć stopę zwrotów.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum