Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

UE: Nowe przepisy wprowadzą definicję największych graczy na rynku cyfrowym

Zgodnie z nowymi przepisami cyfrowymi UE firmy technologiczne posiadające miliony aktywnych użytkowników lub działające przynajmniej w dwóch sektorach gospodarki zostaną zdefiniowane jako "strażnicy dostępu" do rynku i zostaną objęte surowszymi regulacjami.
Reklama

Zgodnie z nowymi przepisami o rynku cyfrowym (Digital Services Act, DMA) duże firmy cyfrowe mają być definiowane na podstawie liczby aktywnych użytkowników, zarówno prywatnych, jak i biznesowych, oraz zakresu ich działalności na rynku.

I tak duże platformy internetowe posiadające miliony użytkowników w UE lub działające przynajmniej w dwóch sektorach gospodarki, np. aktywne zarówno w sektorze reklamy online, jak i w mediach społecznościowych, klasyfikowane będą jako tzw. "strażnicy dostępu" do rynku cyfrowego, czyli firmy mogące kontrolować dostęp mniejszych podmiotów do internautów, usług cyfrowych i informacji - donosi agencja Reutera. Platformy te mają zostać objęte surowszymi regulacjami, które ograniczą ich dominację w UE. Nowe przepisy określą również listę "nakazów i zakazów" dla ich działalności na unijnym rynku cyfrowym.

Według informatorów Reutera, kryteria obejmą takie firmy, jak Google, Facebook i Amazon.

"To nie będzie długa lista" - zdradziło agencji jedno z unijnych źródeł.

Komisja Europejska przedstawi projekt przepisów cyfrowych 15 grudnia. Eksperci spodziewają się, że propozycja KE sprowokuje intensywny lobbying ze strony amerykańskich firm technologicznych, które już dzisiaj krytykują planowane regulacje, argumentując, że przyszłe przepisy powinny być elastyczne, proporcjonalne i zrównoważone, żeby nie hamować innowacji na rynku cyfrowym.

Zanim jednak proponowane przez KE przepisy będą mogły wejść w życie, będą musiały zostać formalnie zaaprobowane przez Parlament Europejski i Radę; negocjacje mogą potrwać miesiącami, a nawet latami. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum