Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wielka kradzież danych WhatsApp. Dotyczy pół miliarda użytkowników

Gigantyczny komunikator WhatsApp wysyła zaszyfrowane wiadomości, dlatego cieszy się wśród użytkowników reputacją szczególnie bezpiecznego. Jednak, według raportu Cybernews, doszło do wielkiego wycieku danych dotyczących 500 mln klientów, w tym numerów telefonów komórkowych.
Reklama

Według raportu, nieznane osoby oferują obecnie sprzedaż numerów telefonów komórkowych użytkowników WhatsApp na znanej stronie hakerskiej. Dane pochodzą z 84 krajów. Szczególnie ucierpieli użytkownicy z Egiptu, skąd pochodzi 45 mln zestawów danych, Włoch – ponad 35 mln danych, USA – ponad 32 mln.

W przypadku Polski mówi się o wycieku 2,6 mln numerów telefonów naszych rodaków. To bardzo pokaźna grupa, biorąc pod uwagę, że z WhatsApp w naszym kraju korzysta ok. 16 mln użytkowników.

Phishing i cyberoszustwa

Branżowy serwis Cybernews podaje, że hakerzy mogli dostać się do danych poprzez tzw. scraping. Dane od dostawców internetowych są bowiem odczytywane i przechowywane, co narusza warunki korzystania z WhatsApp – ocenia serwis.

Użytkownicy, których numery trafiły do bazy, mogą być narażeni na częstsze działania phishingowe czyli spam skierowany w ich stronę. Mogą otrzymywać też różnego rodzaju oferty marketingowe. Grożą im ponadto groźne cyberoszustwa.

Jak informował WhatsApp, komunikator internetowy ma stać się popularną aplikacją, w której zrobimy zakupy. Co więcej, twórcy zapowiadali także inne interesujące nowości.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum