Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wyniki Allegro wzrosły o kilkadziesiąt proc. Spółka chce podwoić środki na inwestycje

Czwarty kwartał 2020 roku dla Allegro był wyjątkowo udany. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie Grupy Allegro.eu wzrosła rok do roku o ponad 57 proc., przychody netto wzrosły o 61 proc., a zysk netto podwoił się. Na ten rok Allegro planuje wydać na inwestycje 560-600 mln zł wobec 230 mln zł w 2020 r. Firma chce także zatrudnić niemal 1500 osób.
Reklama

Jak podaje spółka, wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie Grupy Allegro.eu wyniosła 10,85 mld zł (+57,5% r/r). Przychody netto w ostatnim kwartale minionego roku sięgnęły 1,3 mld zł (+61,2% r/r), a skorygowana EBITDA, czyli wynik operacyjny bez amortyzacji i uwzględnienia jednorazowych kosztów, wyniosła 533,5 mln zł (+38,8% r/r), powyżej założeń ogłoszonych w prospekcie i zaktualizowanych po trzecim kwartale.

Zysk netto za czwarty kwartał 2020 r. wyniósł 260,6 mln zł (+110,2% r/r).

Allegro spodziewa się, że w 2021 r. GMV wzrośnie o górne kilkanaście procent r/r, przychody netto Grupy wzrosną o ponad 20% r/r, zaś skorygowana EBITDA wzrośnie o średnie kilkanaście procent r/r.

Tegoroczne nakłady inwestycyjne (CAPEX) mają sięgnąć 560-600 mln zł wobec 230 mln zł w 2020 r.

W 2020 r. zatrudnienie wzrosło o blisko 700 osób i na koniec grudnia wynosiło ponad 3150 osób. W bieżącym roku Grupa planuje zatrudnić kolejnych niemal 1500 osób.

– Czwarty kwartał to tradycyjnie najważniejszy okres w branży handlowej. W tym okresie przyciągnęliśmy na naszą platformę około 400 tys. nowych klientów. Liczba aktywnych kupujących sięgnęła tym samym blisko 13 milionów, a każdy z nich wydał w minionym roku na Allegro.pl średnio prawie 2 700 tys. zł, czyli 36% więcej niż rok wcześniej. Zyskują na tym sprzedający, którzy w czwartym kwartale zwiększyli sprzedaż o 57,5% do 10,85 mld zł – mówi Francois Nuyts, prezes Allegro.

– Dynamicznie rosnąca liczba kupujących korzystających z programu SMART! bardzo nas cieszy. Coraz większa grupa konsumentów może też już korzystać z Allegro Pay, zyskując możliwość płacenia za swoje zakupy nawet trzy miesiące później bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Inwestujemy również w to, aby zakupione produkty jak najwygodniej i jak najszybciej trafiały do nabywców. Wzrósł udział przesyłek dostarczanych w ciągu jednego dnia i utrzymywał się na stabilnym poziomie także w szczycie świątecznych zakupów. Jednocześnie, nieustannie wspieramy ponad 128 000 sprzedawców, w większości małych i średnich polskich przedsiębiorców, w rozwijaniu ich działalności, oferując im bardzo konkurencyjne usługi wspierające ich sprzedaż. Rozwijamy także zespół Allegro – w ostatnim roku zatrudnienie wzrosło o blisko 700 osób, a w tym planujemy zatrudnić prawie 1500 kolejnych, z czego prawie połowę będą stanowić inżynierowie – wskazał Francois Nuyts.

W czwartym kwartale 2020 r. wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie Grupy wyniosła 10,85 mld zł, co stanowi wzrost o 57,5% r/r, natomiast w całym ubiegłym roku sięgnęła 35,11 mld zł, czyli o 54% więcej niż w 2019 r. Liczba aktywnych kupujących na koniec 2020 r. wynosiła 13 milionów i była o 14,2% wyższa niż rok wcześniej. Średnia wartość produktów zakupionych przez jednego użytkownika w ciągu minionego roku sięgnęła 2,7 tys. zł, co oznacza wzrost o 36% r/r.

Przychody netto Grupy w czwartym kwartale ub.r. sięgnęły 1,3 mld zł, tj. o 61,2% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. W całym 2020 r. przychody netto wzrosły o 54,2% do 4,0 mld zł. Największy udział w łącznych przychodach miał segment marketplace – przychody z tego tytułu wyniosły 3,23 mld zł (+53,9% r/r). Usługi reklamowe przyniosły Grupie 337,8 mln zł przychodów (+63,1% r/r), a porównywarka cenowa Ceneo.pl 190 mln zł (+30,3% r/r).

– Bardzo dobre wyniki osiągnięte w czwartym kwartale przewyższyły nasze wcześniejsze oczekiwania. Skorygowana EBITDA w czwartym kwartale 2020 r. wyniosła 533,5 mln zł, co oznacza wzrost o 38,8% r/r, natomiast wypracowany w ostatnim kwartale zysk netto był ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 260,6 mln zł. To między innymi efekt znacznego obniżenia zadłużenia Grupy i kosztów związanych z jego obsługą. Mocne wyniki finansowe i wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej umożliwiły nam obniżenie dźwigni finansowej na koniec 2020 r. do poziomu 2,5, znacznie szybciej, niż pierwotnie zakładaliśmy – wskazał Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Skorygowana EBITDA Grupy Allegro za cały 2020 r. sięgnęła 1,75 mld zł (+30,8% r/r).

Publikując wyniki finansowe 2020 r. Allegro zaprezentowało również swoje oczekiwania na 2021 rok dotyczące kluczowych parametrów. Zarząd spodziewa się wzrostu GMV w bieżącym roku o górne kilkanaście procent r/r. Zakłada, że przychody netto Grupy wzrosną o ponad 20% r/r, zaś skorygowana EBITDA wzrośnie o średnie kilkanaście procent r/r. Tegoroczne nakłady inwestycyjne (CAPEX) mają sięgnąć 560-600 mln zł wobec 230 mln zł w 2020 r. Spodziewany wzrost nakładów inwestycyjnych będzie wynikał głównie z dalszego rozwoju platformy i jej funkcjonalności po skokowym wzroście biznesu w 2020 r. oraz inwestycji w nowe rozwiązania logistyczne mające na celu dalszą poprawę procesu dostaw przesyłek, w tym rozwój usługi Allegro Fulfillment czy pilotaż sieci własnych automatów paczkowych.

– Będziemy wprowadzać nowe innowacje i usprawniać każdy element ścieżki zakupowej, tak aby zakupy na Allegro były jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze. Pomoże nam w tym nowoczesna technologia, rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. W lutym uruchomiliśmy Allegro Biznes – rozwiązanie usprawniające zakupy firmowe. Nasze tegoroczne plany obejmują również rozwijanie możliwości sprzedaży eksportowej dla polskich przedsiębiorców – zapowiedział Francois Nuyts, prezes Allegro.

W latach 2022-2023 firma zamierza inwestować 700-950 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje związane na sieć paczkomatów, nowe centrum logistyczne pod Warszawą, nowe biurowce i kadry. Prezes Francois Nuyts podczas wideokonferencji wielokrotnie powtarzał, że Allegro chce inwestować w zespół. 

- Mówiąc o roku 2020 musimy cofnąć się do COVID-u czyli największego kryzysu od dziesięcioleci. Jestem niesamowicie wdzięczny naszemu zespołowi za zaangażowanie. Środowisko pracy przekłada się na sukces firmy - zaznaczył.

- Żadna firma nie jest wyspą, musimy dbać zarówno o naszych klientów, jak i pracowników. Wskaźnik zaangażowania naszych pracowników to 78 proc. 93 proc. naszej załogi podaje Allegro jako przykład bardzo dobrego pracodawcy - dodał.

Firma podała, że w walkę z koronawirusem przeznaczyła niemal pół miliarda złotych. 

Francois Nuyts nie chciał komentować startu polskiej wersji e-sklepu Amazon, ale powiedział, że firma skupi się na tym, aby Allegro było jak najbardziej konkurencyjne cenowo. 

Allegro chce mieć sieć 3 tys. paczkomatów. Na ten cel ma już zabezpieczone środki finansowe. - Polacy uwielbiają paczkomaty, obecnie finalizujemy umowę na dostawę tych urządzeń - powiedział prezes.

Firma ma obecnie udziały w polskim rynku handlu detalicznego na poziomie 4,8 proc. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum