Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Analitycy DA SII: Plany rozwoju Mex Polska będą trudne do zrealizowania

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla akcji Mex Polska. Zdaniem analityków, plany zarządu spółki dotyczące otwarć będą trudne do zrealizowania, między innymi na ryzyko pozyskania dobrych lokalizacji, a także utrzymującą się presję płacową. Mimo to, zalecają kupno akcji spółki.
Reklama

W bazowym scenariuszu 12-miesięczna cena docelowa dla tych walorów ustalona została na poziomie 6,97 zł, co przy cenie zamknięcia notowań z 22 maja 2018 roku oznacza potencjał wzrostu na poziomie 59,5 proc.

Grupa Mex Polska zarządza lokalami gastronomicznymi, działającymi na terenie całej Polski pod szyldami „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”. Na koniec I kwartału 2018 roku na jej sieć placówek składały się 22 bistra „Pijalnia Wódki i Piwa”, 7 restauracji „The Mexican” i 3 restauracje „PanKejk”. Zarząd spółki Mex Polska zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,17 zł na akcję. Łącznie na ten cel miałoby trafić 1,3 mln zł, w tym cały zysk netto za 2017 rok w wysokości 1,25 mln zł i 0,05 mln zł z kapitału zapasowego.

Jak oceniają analitycy, pomimo odnotowanej poprawy wyników finansowych przez Grupę Kapitałową Mex Polska (przychody ze sprzedaży zwiększyły się o 9,4% rdr, a wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej o 3,7% rdr) ubiegły rok zawiódł nieco inwestorów. Oczekiwania rynku były bowiem wyższe, tym bardziej, że sam Zarząd Spółki w grudniu 2016 roku przedstawił znacznie odważniejsze szacunki przyszłych zysków. Tymczasem, relatywnie niewielka liczba otwarć nowych lokali w 2017 roku (łącznie 2 wobec 8 zakładanych) przy istotnym wzroście kosztów wynagrodzeń spowodowały konieczność skorygowania prognoz. Dość słabe okazały się przy tym wyniki za I kwartał 2018 roku (spadek przychodów ze sprzedaży o 5,3% rdr, wyniku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej o 32,2% rdr) – choć Zarząd Mex Polska tłumaczy to m.in. efektem przesunięcia daty Świąt Wielkanocnych.

- Plany Zarządu Mex Polska na lata 2018-2019 pozostają bardzo ambitne – w tym okresie liczba bistr „Pijalnia Wódki i Piwa” ma się zwiększyć z 22 do 32 lokali, a restauracji „PanKejk” z 2 do 8 lokali. Jednocześnie, zgodnie z zaktualizowaną i podtrzymaną po I kwartale 2018 roku prognozą Zarządu Spółki, ma się to przyczynić do wzrostu wyniku operacyjnego z poziomu około 4,8 mln zł wykazanych za 2017 rok do blisko 7 mln zł w 2018 roku (wzrost rdr o 45,8%) i 9,2 mln zł w 2019 roku (wzrost rdr o 31,8%) – podsumowano w raporcie.

Analitycy Domu Analiz do powyższych prognoz podchodzą jednak dość sceptycznie, zwracając uwagę na możliwe trudności ze znalezieniem odpowiednich lokalizacji, a także na utrzymującą się presję płacową i możliwy wzrost kosztów surowców spożywczych.

- Naszym zdaniem, jak pokazała już historia, tak szybkie tempo rozwoju będzie trudne do zrealizowania, m.in. ze względu na problemy ze znalezieniem odpowiednich lokalizacji. Ponadto oczekujemy utrzymania się presji płacowej na rynku gastronomicznym i wzrostu cen surowców spożywczych, co może wpłynąć negatywnie na poziom kosztów operacyjnych w najbliższych latach. W efekcie w naszym – bardziej konserwatywnym od założeń Spółki – scenariuszu bazowym prognozujemy dla Grupy Mex Polska zwiększenie wyniku operacyjnego do poziomu ponad 5,1 mln zł w 2018 roku (wzrost rdr o 7,4%) i 5,8 mln zł w 2019 roku (wzrost rdr o 13,5%) – napisano w raporcie.

Zgodnie z szacunkami Domu Analiz SII dla tego scenariusza skonsolidowany wynik EBITDA Mex Polska wyniesie w 2018 i 2019 roku odpowiednio 6,6 mln zł (wzrost rdr o 11,8%) i 7,4 mln zł (wzrost rdr o 11,7%).

Przychody ze sprzedaży Mex Polska mają wynieść w tym roku, według prognozy analityków, 70,5 mln zł, a w 2019 roku 78,7 mln zł. Dla porównania, w 2017 roku przychody wyniosły 64,4 mln zł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum