Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

DM PKO BP: Dzięki akwizycjom przychody AmRest wzrosną skokowo

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP podnieśli prognozy otwarć nowych restauracji w sieci AmRest na lata 2018-2021. Ich zdaniem, spółka wyda w tym roku na inwestycje ponad 1 mld zł, a w kolejnych latach CAPEX będzie wynosił 800-900 mln zł rocznie.
Reklama

Analitycy skorygowali prognozy finansowe dla AmRestu, po serii ostatnich akwizycji (w 2017 spółka przyłączyła ponad 200 restauracji) oraz zapowiedziach przyspieszenia tempa nowych otwarć do 300 w 2018. Ich zdaniem, od przyszłym roku spółka pokaże skokowy wzrost wyników, jednak w tym roku spółce nie uda się dowieźć celu jakim jest 20 proc. wzrost zysku EBITDA.

- W 2018 r. AmRest skupi się na restrukturyzacji i konsolidacji przejętych biznesów co przełoży się na skokowy wzrost wyników. Widzimy pozytywne tendencje na kosztach produktów (efekty skali), a silna złotówka będzie dalej przekładać się na oszczędności na czynszach – napisali analitycy w raporcie.

Po słabych wynikach pierwszego półrocza 2017 r. (presja płacowa, koszty akwizycji), w trzecim kwartale marża EBITDA poprawiła się na wszystkich kluczowych rynkach, dzięki kontroli kosztów i pozytywnym efektom restrukturyzacji. Jednak, jak przewidują analitycy,  jeszcze w czwartym kwartale będą widoczne podwyższone koszty akwizycji 42 restauracji we Francji.

W 2018 r. można natomiast spodziewać się gwałtownego wzrostu przychodów, co będzie efektem wzrostu LfL na wszystkich rynkach oraz dodania 500 mln zł przychodów z restauracji przejętych na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

W 2017 r. sieć restauracji AmRest powiększy się o blisko 420 restauracji, co oznacza wzrost o 36 proc. rok do roku, i przekroczy liczbę 1600. Zgodnie z zapowiedziami spółki, analitycy DM PKO BP przyspieszyli prognozy tempa rozwoju i zakładają, że w 2018 r. AmRest doda 300 restauracji, a średnioroczne tempo nowych otwarć w latach 2019- 2021 wyniesie 260 lokali (poprzednio 210 lokali).

- Potencjał do dalszego wzrostu widzimy wciąż na wszystkich rynkach, a uzyskanie praw master-franczyzobiorcy Pizza Hut na rynkach rosyjskim, niemieckim i francuskim dodatkowo poprawiają perspektywę biznesu – oceniają analitycy.

Z drugiej strony wysoki CAPEX (nakłady inwestycyjne) obciąży generowane FCF (przepływy pieniężne). - Ze względu na ostatnie przejęcia oraz przyspieszenie otwarć, nakłady inwestycyjne w tym roku wyniosą 1,05 mld zł, a w przyszłych latach będą oscylowały między 800-900 mln zł, co będzie obciążać generowane FCF. Na koniec 2017 spodziewamy się, że zadłużenie netto sięgnie 1,5 mld zł (2,4x EBITDA) – napisano w raporcie.

Ponadto, analitycy zwrócili uwagę, iż pewnym ryzykiem dla spółki pozostaje potencjalne wprowadzenie zakazu handlu w niedziele oraz stosowanie 5 proc. stawki VAT na sprzedaż dań na wynos.

DM PKO BP podtrzymał rekomendację „trzymaj” dla akcji AmRest i podwyższył cenę docelową do 369 zł na akcję.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum