Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Food Show 2018: Konsumenci jeszcze nigdy tak nie eksperymentowali z jedzeniem i nie byli tacy wybredni

Trendy na rynku żywieniowym, choć oscylują wokół podobnych motywów przewodnich, zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Konsumenci na całym świecie jeszcze nigdy nie tak nie eksperymentowali z jedzeniem. Nigdy nie byli też tak wybredni, jeżeli chodzi o to, co trafia do ich koszyków zakupowych i pojawia się w codziennym menu. Na temat najnowszych trendów będziemy rozmawiać na Food Show 2018 - już 11-13 marca w MCK Katowice!
Reklama

Koncentrujący się na trendach rynku i kultury portal fpiec.pl, wybrał najciekawsze trendy żywieniowe na 2018 rok. Z publikacji wynika, że nadchodzący rok zapowiada się jako jeden z najbardziej ekscytujących w tym stuleciu pod względem jedzenia – na topie będą produkty zdrowe, pełnowartościowe, ale jednocześnie dziwne i nigdy wcześniej niespotykane w menu.

Koniec z awokado jedzonym na wszelakie sposoby - od tostów po lody. W przyszłym roku świat foodie będzie zachwycał się m.in. słonymi owsiankami, grzybową latte, potrawami kuchni filipińskiej, masłem klarowanym i zdrowymi czipsami z warzyw czy tofu. Ale to na pewno się wszystko.

Jeśli chciałbyś poznać najnowsze trendy i przewidywania - zapraszamy na Food Show 2018 w marcu do Katowic! Będzie inspirująco! WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.FOODSHOW.PL, NA FACEBOOK'U ORAZ INSTAGRAMIE!

Przygotowaliśmy dla uczestników część targową z licznymi stoiskami i pokazami kulinarnymi i warsztatami. Nie zabraknie także wiedzy merytorycznej, czyli dyskusji, wywiadów i konferencji. Będziemy rozmawiać o tym, że żywność / jedzenie jest obecnie w centrum uwagi świata i to wpływa na szybkie i znaczące zmiany na rynku spożywczym oraz w strategiach samych firm. Eksperci będą także dyskutować o żywieniowych trendach przyszłości oraz o tym co się jeszcze nie "przejadło" i jak wyczuć trendy na rynku spożywczym i odróżnić je od chwilowych mód. 

Food Show 2018 rozpocznie się w niedzielę 11 marca. Będzie to dzień otwarty dla publiczności / mieszkańców Śląska, dla których przygotowujemy warsztaty, degustacje, live cooking, strefy smaku i doświadczenia, spotkania z mistrzami kuchni i blogerami kulinarnymi.

W ramach dni dla profesjonalistów (12-13 marca 2018 r.) odbędą się debaty i dyskusje branżowe z udziałem szefów kuchni, firm gastronomicznych, spożywczych, oraz dostawców. Będą im towarzyszyć wystawy, ekspozycje, prezentacje produktów żywnościowych, degustacje, pokazy gotowania, warsztaty kulinarne. Podczas Food Show zapraszamy także na V edycję GASTROSILESII, która po raz pierwszy odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w ramach II edycji Food Show.

Podczas Food Show odbędzie się także wieczorna Gala, w czasie której wręczymy nagrody Food Show Star dla najlepszych produktów i dla najlepszych dostawców HoReCa.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum