Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Gastronomiczny boom. Takiego wysypu nowych restauracji i barów nie było od dekady

Na koniec czerwca działało w kraju ponad 91 tys. 200 restauracji, barów, punktów mobilnych. Takiego wysypu nowych działalności w tej branży nie było od lat.
Reklama
  • To nie tylko więcej niż w 2021 r., kiedy było ich 89 tys. 200, ale rekord od co najmniej dekady - czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
  • Powołując się na dane zebrane przez firmę Dun&Bradstreet dla "DGP" wskazano, że "od 2011 r. ich liczba urosła o 20 tys. 800".
  • Restauratorzy nie pożegnali się jednak z kryzysem - napisano.

"Sytuacja jest paradoksalna, bo jednocześnie z rynku słychać głosy o tym, że jeszcze nigdy biznesu nie prowadziło się w tej branży tak trudno. Najpierw pandemia, potem braki kadrowe, rosnące koszty działalności, związane z drożejącymi artykułami spożywczymi, oczekiwaniami finansowymi pracowników, coraz wyższymi rachunkami za prąd czy gaz" - napisano w dzienniku.

Paragony grozy nie odstraszają klientów

"Jak twierdzą nasi rozmówcy, mimo "paragonów grozy", chętnych na jedzenie poza domem nie brakuje" - czytamy.

Szczególnie w miejscowościach turystycznych, bo w pozostałych regionach popyt faktycznie osłabł. Mam pełne obłożenie każdego dnia, mimo że ceny w karcie zostały podniesione o 30 proc. Zatem nie narzekam - powiedział w rozmowie z "DGP" prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej i twórca jednej z sieci gastronomicznych Jacek Czauderna.

"Jego zdaniem lokale w Polsce mogłyby obsłużyć jeszcze więcej osób, gdyby nie braki kadrowe. Na skutek pandemii z gastronomii odeszło 35 tys. pracowników" - napisano w artykule.

"25 tys. z nich udało się odzyskać. To oznacza, że dziś wciąż jeszcze brakuje 10 tys." - tłumaczy Czauderna. Podkreśla, że "do pracy zgłaszają się głównie osoby bez kwalifikacji".

Przeczytaj cały artykuł

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum