Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Gruby Benek otwiera nowe lokale w Łodzi i Warszawie

Dwie nowe restauracje - w Łodzi i Warszawie, otworzyła w sierpniu Ogólnopolska Sieć Restauracji Gruby Benek. To jedne z największych lokali zrzeszonych pod tą marką.
Reklama

Obie restauracje zlokalizowane są na obrzeżach miast (łódzkim Teofilowie oraz podwarszawskich Ząbkach) i obsługują klientów kilku najbliższych dzielnic. Oprócz pizzy w stylu amerykańskim oferują wysokiej burgery, kawałki chrupiącego kurczaka, sałatki, tortille i quesadille.

- Jeszcze w tym roku zamierzamy otworzyć w Warszawie 4 nowe restauracje. Aktualnie jesteśmy już w trakcie realizacji inwestycji na warszawskich Bielanach. Lokal w Ząbkach został przyjęty przez klientów bardzo dobrze, 3 tygodnie po otwarciu, ruch nie maleje - mówi Katarzyna Włodarczyk- Pięta członek zarządu ds. rozwoju sieci- To pokazuje, że Warszawa i jej okolice to bardzo dobre miejsca na ekspansję. To prawda, że konkurencją jest tu duża, ale na przykładzie Ząbek widać, że Klienci oczekują czegoś innego, nowego i znajdują to właśnie w naszych lokalach.

Gruby Benek to polska sieć pizzerii, licząca blisko 40 lokali w całej Polsce. Oferują one nie tylko pizzę, ale też m.in. burgery, frytki, chrupiącego kurczaka. Bogata oferta i produkty najwyższej jakości pomogły zdobyć zaufanie klientów i dostarczyć franczyzobiorcom sprawdzony, skuteczny koncept biznesowy. Jego formuła powoduje, że wszystkie lokale sieci przynoszą zyski, a wielu franczyzobiorców decyduje się na otwarcie kolejnej restauracji.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum