Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Makro wydaje poradnik dla restauracji

Nowy zbiór porad Makro Polska przygotowany we współpracy z restauratorami i szefami kuchni trafił do dystrybucji. To kompendium wiedzy o tym, jak przygotować lokal na wyzwania bezpiecznej obsługi gości.
Reklama

Do udziału w jego stworzeniu zaproszono ekspertów z branży: restauratorów, menedżerów, szefów kuchni z różnych części Polski, a także naukowców oraz specjalistów ds. BHP i zarządzania jakością. Efektem współpracy jest zebrany zestaw praktycznych porad dotyczących zarówno wymogów higienicznych (m.in. zasady wyznaczania dystansu w restauracjach, organizacja procesów zgodnie z wymogami zwiększonego rygoru sanitarnego), dbałości o zdrowie klientów i pracowników, jak i kwestii biznesowych (m.in. nowe zasady współpracy z dostawcami, czy definiowanie celów biznesowych w zmienionych warunkach rynkowych).

Wymiar praktyczny poradnika podkreśla zawarcie w nim gotowych do zastosowania narzędzi: listy czynności kontrolnych przed otwarciem lokalu i podczas codziennej pracy, a także informacji dla klientów odnośnie obowiązujących zasad obsługi oraz karty szkolenia dla pracowników.

 Zbiór porad można pobrać ze strony sieci na której restauratorzy i szefowie kuchni znajdą wachlarz informacji z innych kluczowych obszarów oraz niezbędne materiały ułatwiające prowadzenie biznesu w obecnym czasie. Drukowaną wersję porad będą dostarczać do restauracji także przedstawiciele handlowi MakroPolska.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum