Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Największe przejęcia branży gastronomicznej w 2017 roku

W mijającym roku najwięcej w sprawie przejęć na rynku gastronomicznym działały Sfinks i AmRest. Pewne kroki podjął również inny duży gracz - Mex Polska. Portalspozywczy.pl przypomina najważniejsze transakcje.
Reklama

W 2017 r. to Sfinks i AmRest wykazywały największe zainteresowanie przejmowaniem nowych podmiotów gastronomicznych.

W styczniu 2017 r. należąca w 100% do Sfinks Polska spółka zależna podpisała umowę o współpracy z Cafe Contact, Inwento i Inwento 2, do których należą marki Meta Seta Galareta, Meta Disco oraz Funky Jim. Tym samym Sfinks przejął trzy marki.

Pod koniec czerwca firma poinformowała, że zamierza za 20 mln zł przejąć udziały w sieci Gusto Dominium. Transakcja nie doszła jednak do skutku. Rada nadzorcza nie wyraziła zgody na zakup mniejszościowego pakietu akcji. Jak podano, przyczyną był brak przeniesienia na Sfinks prawa do sprawowania kontroli nad Dominium i przez to ograniczony wpływ na obszary możliwych do uzyskania synergii. Spółka rozwijała za to przejętą pod koniec 2016 r. Fabrykę Pizzy.

Pod koniec października doszło do przejęcia największej sieci pubów w Polsce. Sfinks kupił Piwiarnie Warki. Transakcja z Grupą Żywiec ma kosztować 12 mln zł. Tym samym sieć skokowo powiększyła liczbę zarządzanych lokali ze 107 do 175. Wygląda na to, że był to jeden z istotniejszych tegorocznych ruchów.

- Piwiarnia doskonale uzupełnia nasze portfolio marek i zapewnia szereg korzyści wynikających z posiadania dużej i jednocześnie zróżnicowanej sieci gastronomicznej. W wyniku transakcji jesteśmy obecnie największym sprzedawcą piwa w Polsce na rynku HoReCa i potężną grupą zakupową produktów spożywczych i chemicznych. Zyskujemy też jeszcze silniejszą pozycję negocjacyjną w zakresie cen najmu. Jednak to nie wszystkie benefity tej transakcji. Jak zapowiadaliśmy w naszej strategii, budujemy portfolio komplementarnych marek gastronomicznych, które pozwoli nam osiągać synergie marketingowe – tłumaczył w październiku Sylwester Cacek.

AmRest również nie próżnował w 2017 r. Spółka podpisała umowy rozwojowe na kilka rynków: Francję, Niemcy i Rosję.

W styczniu 2017 r. Amrest ogłosił nabycie 100% udziałów w Pizza Topco France SAS. W marcu spółka poinformowała o sfinalizowaniu zakupu 15 restauracji sieci KFC działających na rynku niemieckim. Na początku kwietnia ogłoszono zawarcie umowy inwestycyjnej, na mocy której AmRest objął nowo wyemitowane udziały w należącej do Delivery Hero spółce Restaurant Partner Polska prowadzącej platformę PizzaPortal.pl.

W lipcu AmRest podpisał umowę z KFC France SA, dzięki której kupi 42 restauracje KFC prowadzone przez KFC France na rynku francuskim. Podpisano również umowę i sfinalizowano nabycie dwóch restauracji Pizza hut typu „delivery” od Pizza Hut Niemcy. Amrest podpisał ponadto umowę franczyzową z Yum Restaurants, dzięki której stał się wyłącznym master-franczyzobiorcą 67 restauracji Pizza Hut typu Dine in, Delivery oraz Express. Jak zapowiedziano, w ciągu 5 lat spółka chce otworzyć na rynku niemieckim ponad 150 lokali Pizza Hut.

Z kolei w paździeniku AmRest przejął 21 restauracji KFC w Rosji za 1.655 mln rubli, czyli ok. 105 mln zł.

Oprócz Sfinksa i AmRest apetyt na przejęcia wykazał także Mex Polska. W październiku spółka poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z Krzysztofem Kołaszewskim, wspólnikiem spółki Bobby Burger, działającym w imieniu własnym oraz z upoważnienia drugiego wspólnika - Bogumiła Jankiewicza. Ogłoszono, że Mex zamierza nabyć co najmniej 51% udziałów burgerowni.

Jak zaznaczono, sieci przysługuje wyłączność na prowadzenie rozmów i negocjacji w sprawie zawarcia umów sprzedaży jakichkolwiek udziałów w okresie 4 miesięcy od dnia podpisania listu.

Ostateczna decyzja dotycząca zawarcia ewentualnej transakcji i jej warunków zostanie podjęta po przeprowadzeniu szczegółowego badania w zakresie prawnym, finansowym, podatkowym i księgowym (due diligence).

Czy transakcja dojdzie do skutku? Nie pozostaje nam nic innego, jak spokojnie czekać na 2018 r.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum