Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sanepid zawiesił działalność lokali po kontrolach lodów z automatów

Dwie decyzje zawieszające działalność wydał zachodniopomorski sanepid dla punktów z lodami z automatu – obie dotyczyły Świnoujścia. Zakwestionowano 43 proc. wszystkich próbek pobranych do badań.
Reklama

Badania lodów z automatów to coroczna akcja w województwie zachodniopomorskim. Wyrywkowe kontrole przeprowadzono na początku lipca.

"Do kontroli wytypowano 39 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów. Do badań pobrano 195 próbek z 39 partii lodów" - poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan. Zaznaczyła, że 43 proc. próbek pobranych do badań zostało zakwestionowanych.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, lody z automatu badane są "w kierunku bakterii chorobotwórczych tj. Salmonella i Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych tj. bakterii Enterobacteriaceae".

Nie było przypadków kwestionowania próbek pod kątem drobnoustrojów chorobotwórczych, ale 85 próbek z 17 partii lodów zakwestionowano z powodu zawyżonej ilości bakterii Enterobacteriaceae. Występują one naturalnie w jelicie grubym człowieka i nie są wówczas chorobotwórcze. Ich obecność w pożywieniu świadczy natomiast o niewystarczającej higienie w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością, a także z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Po kontroli wydano dwie decyzje zawieszające działalność w zakresie produkcji i wprowadzania lodów z automatu do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań laboratoryjnych - obie dotyczyły punktów w Świnoujściu.

Sanepid wydał też cztery decyzje administracyjne z rygorem natychmiastowej wykonalności, nakazujące przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu i powierzchni produkcyjnych. Decyzje te zakazują produkcji i wprowadzania do obrotu lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań.

Jedenastu przedsiębiorców - jak podała Kapłan - poinformowano o wynikach badań i "konieczności wzmożenia reżimu sanitarnego"; w dwóch przypadkach prowadzący działalność sami wstrzymali produkcję i sprzedaż lodów, dopóki wyniki badań nie będą prawidłowe.

Rzeczniczka przekazała, że sprawdzono też 50 próbek gofrów z bitą śmietaną i dodatkami z dziesięciu lokali - tu nie było zastrzeżeń. Kontrole będą jeszcze prowadzone.(PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mhr/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum