Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Tomek Woźniak, ekspert Food Show 2018 analizuje najważniejsze trendy kulinarne (video)

Trendów na rynku gastronomicznym w 2017 r. było całe mnóstwo. Serwis portalspozywczy.pl poprosił Tomka Woźniaka, trendsettera kulinarnego i eksperta Food Show 2018 o wskazanie najistotniejszych z nich.
Reklama

Bowle, czyli jedzenie w miskach

W 2017 r. mieliśmy modę na bowle, czyli na jedzenie podawane w misce. Jak tłumaczy Tomek Woźniak, poke to danie surferów, które przywędrowało z Hawajów do Kalifornii, z Kalifornii do Londynu, a z Londynu do Polski. Składniki bowlsów mogą być różnorodne.  Najważniejsze jednak, by danie podawane było w jednej misce.

Zamawianie jedzenia online

W 2017 r. znacznie przyspieszył rozwój zamawiania jedzenia online. – Teraz usługa zamawiania online jest już całkowicie sprzężona z platformą i dostawą. Jedzenie ma być dostarczane jak najszybciej. Wszyscy gracze na rynku celuja w pół godziny – mówi ekspert Food Show 2018.

Jedzenie festiwalowe

Jako istotny trend 2017 r. Tomek Woźniak wyróżnia także jedzenie festiwalowe. W minionym roku jedzenie towarzyszyło nam podczas wielu wydarzeń sportowo-kuluralno-muzycznych. Dotyczyło to zarówno dużych imprez, jak i mniejszych, którym towarzyszyły zloty food trucków.

Filmy i seriale kulinarne

W ostatnim roku pojawiło się jeszcze więcej seriali i filmów na temat jedzenia. Dlaczego? Ponieważ chcemy to oglądać. Chcemy otaczać się jedzeniem ze wszystkich możliwych stron.  – Żyjemy jedzeniem. Już nie tylko gotujemy, kupujemy książki kulinarne, nie tylko wychodzimy na zewnątrz, ale też chcemy otaczać się jedzeniem – tłumaczy Woźniak.

WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.FOODSHOW.PL, NA FACEBOOK'U ORAZ INSTAGRAMIE!

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum