Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

13 proc. wydatków turystów w Polsce to żywność

GUS przeprowadził badanie obrotu towarów i usług na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na terenie Polski w trzecim kw. br. Szacunkowa wartość zakupionych w Polsce towarów i usług wyniosła 2 201,2 mln zł i była wyższa niż w analogicznym okresie 2012 r. o 22,7 proc.
Reklama

Natomiast wydatki poniesione za granicą przez Polaków w tym okresie wyniosły 187,8 mln zł i były niższe w porównaniu z trzecim kwartałem 2012 r. o 1,9 proc.

Cudzoziemcy wydali na zakup towarów w Polsce wydali 2126,7 mln zł, z czego na towary nieżywnościowe przypadło 83,5 proc., a na żywnościowe 13,1 proc. Spośród towarów nieżywnościowych największą popularnością cieszyły się materiały budowlane, sprzęt RTV i AGD, części i akcesoria do środków transpotu oraz odzież i obuwie. Natomiast z towarów żywnościowych - mięso i wyroby mięsne. 

W trzecim kwartale cudzoziemcy ponieśli w Polsce wyższe wydatki, w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego, głównie na zakup części i akcesoriów do środków transportu (o 73,9 proc.); sprzętu gospodarstwa domowego ( o 52,2 proc.); produktów mleczarskich i tłuszczów jadalnych (o 41,5 proc.); produktów zbożowych i wyrobów cukierniczych (o 37,4 proc.); kawy, herbaty, kakao i napojów bezalkoholowych (o 32,7 proc.) oraz na usługi (o 53,1 proc.). Mniej natomiast cudzoziemcy wydali na zakup mebli oraz artykułów do wystroju mieszkań (o 7,5 proc.).

Średnie wydatki poniesione w Polsce przez cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej ukształtowały się na poziomie 635 zł.  

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum