Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

2 mln osób pracuje w handlu. Zarabiają coraz więcej

2 lutego obchodzimy dzień pracownika handlu. W branży z roku na rok nasila się niedobór pracowników, dzięki czemu w wielu sieciach rosną płace.
Reklama

W polskim handlu pracuje 2 mln osób – wynika z raportu „Analiza rynku pracy w handlu detalicznym i hurtowym” związku zawodowego UNI Europa. Według autorów młodzi ludzie nie chcą pracować w tej branży, nie widząc w niej szans na zawodowy rozwój, a handel jest branżą najmocniej odczuwającą niedobór pracowników, obliczany na około 100 tys. osób. Dlatego ostatnio pracodawcy w coraz większym stopniu starają się wypełnić tę lukę. Podnoszą wynagrodzenia, zachęcają kandydatów, a także zatrudniają pracowników z Ukrainy.

Praca w sieciach handlowych nie należy do najłatwiejszych. Do obowiązków kasjerów-sprzedawców często należy również wykładanie towarów, ich rozładunek, obsługa klienta oraz sprzątanie.

– Jeśli człowiek chce tu pracować, to niech się przygotuje na ciężką pracę, bo tutaj się nie siedzi. To nie jest lekka praca – mówi Dawid, pracownik sieci Biedronka na filmie promocyjnym.

– Ma się kontakt z mnóstwem ludzi, którzy mają różne charaktery, różny humor i trzeba mieć dużo cierpliwości – dodaje Małgorzata, kasjerka.

W raporcie UNI Europa wskazano, że w Polsce liczba pracowników na sklep jest zdecydowanie mniejsza niż w innych państwach. Na przykład we Francji w podobnej liczbie sklepów detalicznych pracuje o 600 tys. pracowników więcej, natomiast w Wielkiej Brytanii – dwukrotnie więcej niż w Polsce.

– Mówimy tu o sklepach tych samych sieci handlowych. Polscy pracownicy pracują dwa razy ciężej, a na dodatek otrzymują czterokrotnie niższe wynagrodzenia – podkreślił przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara.

Dobra wiadomość jest taka, że sieci handlowe odczuwają niedobory pracowników na tyle silnie, że pozostaje im podnosić wynagrodzenia.

Więcej na pulsHR.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum