Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Antysmogowy mural Kolorowa Okopowa przy Domu Mody Klif

Walka z szarością i betonozą to wyzwanie wielu polskich miast. Tymczasem może być przyjemnie i kolorowo, a do tego ekologicznie. Pokazał to właśnie Dom Mody Klif, który zamienił fragment muru na terenie galerii w kolorowy antysmogowy mural.
Reklama

Od kilku dni przy warszawskiej ulicy Okopowej można oglądać mural, który zdobi parking przy Domu Mody Klif. Mural wzdłuż ścieżki rowerowej to nie byle jakie graffiti. Do współpracy przy muralu, Dom Mody zaprosił znaną w świecie mody ilustratorkę Annję Matuszewską, absolwentkę ASP w Gdańsku i Łodzi oraz studiów kuratorskich w zakresie sztuki współczesnej na UJ w Krakowie.

Mural ma dodatkowo jeszcze jedną zaletę - do jego namalowania użyto farby antysmogowej, która filtruje powietrze. Farby fotokatalityczne są w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego i antyalergiczne. Zawierają nanocząsteczki tlenku tytanu - pod wpływem światła słonecznego oraz pary wodnej farba powoduje rozpad toksycznych tlenków azotu (NO i NO2) na nieszkodliwe substancje. A tlenki azotu to główny składnik smogu miejskiego, przyczyniający się do rozwoju chorób układu oddechowego (np. astmy) oraz obniżający odporność. Proces ten można w uproszczeniu porównać do fotosyntezy, a murale oczyszczające powietrze - do drzew. Ich skuteczność robi wrażenie - 1 metr kwadratowy pomalowany tą farbą filtruje tyle powietrza, co jedno dorosłe drzewo. Mural przy Domu Mody Klif ma łącznie 55 m2.

Mural/Dom Mody Klif/fot. mat. prasowe
Mural/Dom Mody Klif/fot. mat. prasowe

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum